Obama je v ponedeljek na vrhu o jedrski varnosti v Seulu sedel skupaj z ruskim kolegom Dimitrijem Medvedjevom in mu povedal, da bo po volitvah imel več prožnosti glede dogovarjanja okrog ameriških načrtov o protiraketnem ščitu, ki mu Rusija odločno nasprotuje. Medvedjev je odgovoril, da ga razume in podpira ter da bo to prenesel "Vladimirju", s čimer je mislil na novoizvoljenega predsednika Rusije Vladimirja Putina.

Vse lepo in prav, le da je bil mikrofon vklopljen in besede so slišali tudi drugi. V ZDA so nemudoma skočili v zrak republikanski predsedniški kandidati na čelu z vodilnim Mittom Romneyjem, ki je na televiziji CNN Rusijo označil za sovraga ZDA številka ena in izrazil veliko zaskrbljenost, da Obama nekaj naklepa z ruskim predsednikom, česar pred volitvami ne želi povedati Američanom.

Na Romneyjeve besede se je odzval Medvedjev. "Glede ideoloških klišejev. Vedno me vznemirja, ko ena ali druga stran uporablja izraze, kot je sovražnik številka ena, ki smrdijo po Hollywoodu in drugih časih," je v torek v Seulu dejal Medvedjev. Romneyju in drugim predsedniškim kandidatom je priporočil, da se pred oblikovanjem stališč najprej posvetujejo s pametjo in preverijo, za katere čase gre. "Sedaj smo v letu 2012 in ne sredi 70. let," je povedal Medvedjev.

"Romney pogreva strahove iz hladne vojne"

Romneyjeva kampanja se je odzvala skoraj nemudoma in opozorila, da je sedaj jasno, da si Kremelj želi raje poslovati z Obamo. Sporočilo kampanje ponavlja Romneyjeve besede, da je Rusija velik geopolitičen izziv, česar se Obama menda ne zaveda, Romneyju pa je to jasno.

Obami se je v bran postavil nekdanji vojaški poveljnik zveze Nato Wesley Clark, ki je prek Nacionalnega odbora demokratske stranke sporočil, da Romney pogreva strahove iz hladne vojne. Podpora Obami je prišla tudi iz nepričakovanega kota. Republikanski predsednik predstavniškega doma kongresa John Boehner iz Ohia je za televizijo NBC menil, da je neprimerno kritizirati predsednika ZDA, ko je ta v tujini.

Pojasnilo je želel podati tudi Obama, ki je ob koncu vrha v Seulu razložil, da je nadzor nad oborožitvijo zapletena zadeva, ki zahteva globoka in dolgotrajna posvetovanja. "Mislim, da ne sme biti presenečenje, da se te stvari ne morejo delati nekaj mesecev pred predsedniškimi in kongresnimi volitvami v ZDA in kmalu po volitvah v Rusiji. Ne gre za nobene skrivalnice. Protiraketna obramba je točka trenja med državama," je povedal Obama.