Severna Koreja je pred kratkim napovedala, da bo med 12. in 16. aprilom v vesolje izstrelila nosilno raketo, na kateri bo satelit kwangmyongsong-3, namenjen opazovanju Zemljine površine.

Japonska in številne druge države so kritizirale odločitev Severne Koreje, saj dvomijo, da ima izstrelitev zgolj znanstvene oziroma civilne namene. Menijo, da se za tem skriva testiranje vojaške rakete dolgega dosega, kar pa naj bi bila še ena kršitev resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov, ki Severni Koreji prepoveduje izstrelitve balističnih raket v vojaške namene.

Japonsko obrambno ministrstvo tako namerava na otočju Okinava, preko katerega bi severnokorejska raketa morebiti lahko letela, namesti naprave za protiraketno obrambo. Potekali naj bi že dogovori z lokalnimi oblastmi o namestitvi obrambnega sistema PAC-3.

Kot ocenjujejo opazovalci, se nobena druga država ne počuti tako zelo ogrožena zaradi severnokorejskega jedrskega in raketnega programa, kot se Japonska. Preizkus balistične rakete, katere deli so leta 1998 preleteli Japonsko in pristali v Tihem oceanu, je šokiral japonsko javnost, Tokio pa se je tudi odločil za gradnjo vohunskih satelitov, ki opazujejo vojaške aktivnosti Severne Koreje.

Odločitev o napovedani severnokorejski izstrelitvi nosilne rakete z opazovalnim satelitom je danes v Singapurju kritiziral tudi generalni sekretar ZN Ban Ki Moon. Severno Korejo je opozoril, da bi lahko kakršnakoli izstrelitev rakete odvrnila mednarodne donatorje, kar bi še dodatno poslabšalo že tako katastrofalne humanitarne razmere v državi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Takšno dejanje bi spodkopalo nedaven pozitiven diplomatski napredek, prav tako pa vplivalo na odločitve mednarodnih donatorjev in poslabšalo humanitarne razmere v državi," je dejal Ban. ZDA so že prejšnji teden sporočile, da morebiti ne bodo zagotovile humanitarne pomoči, če bo Severna Koreja nadaljevala s svojimi načrti za izstrelitev.