Poročilo finske policije, ki bo tožilstvu predano v nekaj tednih, namreč obsega 72 strani, je dejal Björkqvist in povedal, da so s pomočjo telefonskega prisluškovanja in materiala, ki so ga zaplenili pri hišnih preiskavah, ter pri zaslišanjih pridobili dovolj dokazov za utemeljen sum, da je 10 finskih državljanov vpletenih v nezakonita plačila, ki naj bi končala v Sloveniji.

Na vprašanje sodnice, kateri konkretni sum se navezuje na Hansa Wolfganga Riedla, ki je obtožen v dunajskem procesu, je Björkqvist dejal, da gre za plačilo 30-odstotnega honorarja za svetovalne storitve, od katerega naj bil del nezakonito izplačan tudi nekaterim osebam v Slovenijo. Šef finskih preiskovalcev je povedal, da sta imeli Riedlovo podjetje Riedl Handelsgesellschaft in Patria sklenjeno pogodbo o svetovanju, na osnovi katere je Patria na račun tega podjetja plačala 5,5 milijona evrov. Od tega je bilo 3,6 milijona evrov namenjenih sklenitvi posla v Sloveniji.

Pomembno vlogo pa naj bi Riedl po besedah finskega preiskovalca igral pri tem, da je bil sicer dogovorjen 30-odstotni honorar za svetovanje nakazan vnaprej. Sprva namreč pogodba med Riedlom in Patrio ni vsebovala dogovora o vnaprejšnjem nakazilu in Patria je šele pod velikim pritiskom Riedla avgusta 2006 pristala na to, da omenjenih 30 odstotkov plača vnaprej. Vodilni ljudje v Patrii, ki so bili seznanjeni s poslom v Sloveniji, so namreč menili, da gre za veliko tveganje, če se honorar izplača, še preden so iz Slovenije začela teči plačila za dobavljene oklepnike. Po besedah Björkqvista je Riedl zato 1. julija 2006 Reiju Niittynenu poslal SMS-sporočilo, v katerem je finskemu poslovnemu partnerju potožil, da njegovi slovenski partnerji nanj vršijo pritisk in zahtevajo, da se 30-odstotni honorar izplača vnaprej. V omenjenem sporočilu, ki ga je včeraj Björkqvist pred sodnico tudi prebral, je Riedl Niittynenu zapisal, da za to zahtevo stojijo "zelo močne sile". Björkqvist je pojasnil, da so v Patrii to razumeli kot grožnjo, da bo Jože Zagožen v nasprotnem primeru izstopil iz projekta, in konec avgusta pogodbi dodali ustrezni aneks. Po navedbah Björkqvista so v Patriii verjeli, da Jože Zagožen lahko pozitivno vpliva na sklenitev posla, čeprav s Patrio ni imel sklenjene nobene pogodbe.

Björkqvistu bi morda za pričanje ostalo včeraj še kaj več časa, če ne bi Riedlov odvetnik Rüdiger Schender, tako kot v Ljubljani odvetnika Crnkoviča in Janše, zahteval, da se izločijo dokazi finskih preiskovalcev, ker niso bili pridobljeni v skladu z avstrijsko zakonodajo. Schender je tudi povedal, da je bila Finska pred evropskim sodiščem za človekove pravice že obsojena v dveh drugih primerih zaradi svoje zakonske ureditve kazenskega postopka. Hkrati je odvetnik zahteval, da se zaradi tega prekine tudi zaslišanje Björkqvista. Sodnica je po nekajminutnem posvetovanju zavrnila zahtevo obrambe in dokončala zaslišanje.