Po besedah Rajgljeve družinski zakonik nadomestnega materinstva sploh ne ureja, pač pa slednje ureja zakon o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo, kjer pa je nadomestno materinstvo izrecno prepovedano.

Zavrnila je navedbe, da bo z novim zakonikom 208.000 družinam odvzet status družine. Kot je povedala, se nasprotniki družinskega zakonika pri tem sklicujejo na definicijo družine Statističnega urada RS (Surs), vendar ta definicija nima nobene zveze z definicijo, kot jo navaja družinski zakonik. Poudarila je tudi, da opredelitev pojma družina v družinskem zakoniku v ničemer ne vpliva na pravice, ki so v drugih zakonih povezane s pojmom družinskega člana, saj vsak zakon družinskega člana definira po svoje.

Zavrnila je tudi navedbe, da bodo otroci vegetarijancev ali necepljeni otroci lahko prisilno zdravljeni: "Zakonik pravi le, da lahko sodišče odredi zdravljenje otroka, ki je hudo zdravstveno ogrožen, ali je ogroženo njegovo življenje."

Ni nastopila v imenu zveze

Novinarske konference se je udeležila tudi predsednica Zveze društev upokojencev Slovenije Mateja Kožuh Novak, ki pa je poudarila, da na novinarski konferenci ne nastopa v imenu omenjene zveze. Opozorila je, da pri družinskem zakoniku več ne gre za to, kaj v njem piše, ampak za to, da skuša Cerkev preko svojih vernikov dokazati svojo moč. Vse svoje sovrstnike, dedke in babice, je pozvala, naj se udeležijo referenduma.

Naj se referenduma udeležijo in glasujejo za, je vse volivke in volivce pozval tudi koordinator Gibanja za družinski zakonik Miha Lobnik.

Brez pozitivnih spodbud

V poslanski skupini SLS menijo, da družinski zakonik ne prinaša pozitivnih spodbud za sklepanje zakonskih zvez in za ustvarjanje družine s skupnimi potomci, je na današnji novinarski konferenci dejal vodja skupine Mihael Prevc. V SLS tudi menijo, da zakonik nima ustreznih pravnih varovalk, ki bi jih moral vsebovati.

Prevc poudarja, da zakonik iz neutemeljenih razlogov briše bistvena določila o družini in otroku odvzema osnovno pravico do odraščanja ob moškem in ženskem vzoru. Po njegovih besedah zakonik ne prinaša pozitivnih spodbud za ustvarjanje družine. "S tega vidika je problematična izenačitev istospolne zveze z zakonsko zvezo. Ta jim daje možnost pridobitve tudi nebiološkega otroka," je pojasnil.

Ponižujoči posegi

Članica Slovenske ženske zveze pri SLS Metka Zevnik je na novinarski konferenci povedala, da je poseganje v družino in zasliševanje otrok brez prisotnosti staršev ponižujoče. Po njenih besedah ima prav takšno rešitev družinski zakonik.

"Zakonik nima pravnih varovalk, ki bi jih moral vsebovati, saj se prijava na center za socialno delo lahko izvede preko neznane osebe," je dejala. Dodala je, da v zakoniku ni zapisano, za katera nedopustna dejanja in na osnovi kakšnih meril lahko socialna služba ukrepa. To je sporno tudi z ustavnega vidika, meni Zevnikova.

V stranki so sicer prepričani, da je v družbi vse več nasilja, ker družina nima ustrezne podpore. "Zato bi moral zakonik med drugim prinesti jasne naloge strokovnim službam, kako svetovati in pomagati v takih primerih," je izpostavila Zevnikova.

Prevc je še povedal, da v SLS ocenjujejo, da je glede družinskega zakonika preveč nekonsistentnosti. "Verjamemo, da bodo tem argumentom prisluhnili ljudje in bodo zakonik v takšni obliki zavrnili," je dodal.