Veber je poudaril, da je stanje gospodarstva resno zaskrbljujoče, vlada pa se ne odziva dovolj hitro na izgubo delovnih mest. Pri napovedani davčni reformi je izpostavil poseg v davek na dohodek pravnih oseb in socialno kapico, ki bosta po mnenju poslancev SD povečala razlike med premožnejšimi in tistimi, ki imajo manjše prihodke.

Poslanci SD so prepričani, da bi bilo smotrneje razbremeniti tiste veje gospodarstva, ki so potrebne za razvoj in ustvarjenje delovnih mest. "Nujno je sprejeti ukrepe, ki gredo v spodbujanje investicij in odpravo finančnega krča," je poudari. Ob tem je izpostavil davčne olajšave za delodajalce prve dve leti po zaposlitvi delavcev v novo ustanovljene programe.

Vlada po Vebrovem mnenju odlaša s pokojninsko in zdravstveno reformo, kar še dodatno poslabšuje položaj Slovenije tako na domačih kot tudi na mednarodnih finančnih trgih. "Dejstvo je, da vlada konkretnih korakov še ni storila, zato smo toliko bolj zaskrbljeni," je dejal.

Vsako leto v proračunu približno 67 milijonov evrov manj

Napovedani vladni ukrepi bodo po mnenju poslanke SD Andreje Črnak Meglič predvsem povečali socialne razlike. "Smo pred tem, da se temeljito zareže v državni proračun, pri čemer vlada svojih konkretnih ciljev še ni predstavila," je dejala. Napovedane spremembe po njenem mnenju ne bodo razbremenile le srednjega sloja, temveč bodo v še večji meri razbremenile najbogatejše. Na letni ravni bi tako v proračun dobili približno 67 milijonov evrov manj, ki jih bo treba pokrivati na račun zmanjševanja socialnih transferjev in pravic, je pojasnila Črnak Megličeva.

Vlada želi s spremembami davčne politike razbremeniti najbogatejše, ki pa v preteklosti "teh odpustkov" niso vlagali v razvoj gospodarstva oz. vlaganje v povečanje števila delovnih mest. Samo vlaganje v znanost in razvoj je lahko garancija za gospodarstvo, ki bo ustrezno odgovarjalo na izzive sodobnega časa, je dodala.

Poslanec SD Matevž Frangež je dejal, da ima vladna ekonomska politika napačen fokus, saj se loteva nebistvenih stvari, ki bodo z davčno reformo in spremembami v dohodnini in socialno kapico zgolj zaostrili javnofinančni položaj, v ničemer pa ne bodo prispevali k krepitvi gospodarskih aktivnosti. Frangež je dejal, da se zdi, da vlada ignorira ključen problem prezadolženosti slovenskega gospodarstva.

Dodal je, da podjetja danes ne zmorejo financirati investicij ter obratnih zmogljivosti, ki bi omogočali nadaljevanje proizvodnje, zato se poslanci SD bojijo, da bo val stečajev podjetij povzročil izgubo mnogih delovnih mest. Frangež je ob koncu izpostavil, da država pri varčevanju ne sme povzročati izpada prihodkov ne da bi ob tem povečevali gospodarsko aktivnost.