Beneška komisija meni, da je Madžarska potrebovala spremembe na področju pravosodja, vendar resno dvomi v izbrani model reforme, ki daje velike pristojnosti v roke enega samega človeka, predsednika novoustanovljenega Nacionalnega pravosodnega urada.

Kot opozarja komisija, v nobeni od 47 držav članic Sveta Evrope tako pomembne pristojnosti, kot so izbira sodnikov in drugih visokih uradnih, niso dodeljene eni sami osebi.

"Ne način imenovanja predsednika Nacionalnega pravosodnega urada niti način, na katerega opravlja svojo funkcijo, Beneške komisije ne more pomiriti," je v sporočilu zapisal ta svetovalni organ Sveta Evrope.

Beneška komisija nadalje opozarja, da ima predsednik glavno besedo na praktično vseh področjih organizacije pravosodnega sistema in ima široka pooblastila, ki niso podvržena skoraj nikakršnemu nadzoru. Poleg tega je izvoljen brez posvetovanja članov pravosodja in ne odgovarja nikomur razen v primeru kršitev zakona. Za komisijo je sporen tudi njegov devetletni mandat.

Madžarski parlament je decembra lani za predsednico pravosodnega urada izvolil prijateljico premiera Viktorja Orbana, kar je sprožilo burne odzive opozicije in civilne družbe. Tunde Hando, ki je devetletni mandat nastopila v začetku leta, je soproga Joszefa Szajerja, poslanca Orbanove stranke v Evropskem parlamentu, ki velja za avtorja nove madžarske ustave.