V začetku letošnjega leta smo na stojnici, kjer je Civilna iniciativa za družino in pravice otrok zbirala podpise proti novemu družinskemu zakoniku, ujeli že kar neverjetne argumente proti zakoniku. Neki gospe na stojnici razlagajo, da dva istospolna partnerja nimata pravice do otroka, da je to nenaravno. Prav tako te pravice nimata brat in sestra, ki naj bi jo - po njihovih besedah - ob sprejetju zakonika imela.

Pogovarjali smo se tudi z enim izmed sodelavcev Civilne iniciative.

Prav Civilna iniciativa je 3. februarja v DZ vložila podpise za razpis referenduma, ki bo ta konec tedna, pred tem pa so pred stavbo uprizorili pravo predstavo, ko so v zrak iz košare spuščali bele golobe.

Za drugačen rezultat, torej za sprejetje novega družinskega zakonika pa si prizadevajo Gregor Virant, Zoran Janković, Borut Pahor, Katarina Kresal, Pavel Gantar, Darko Krajnc in Manca Košir, ki so na novinarski konferenci povedali, zakaj je nov zakonik dober in zakaj bi ga morali sprejeti.

Virantova stranka podpira nov družinski zakonik, čeprav je v koaliciji, v kateri mu stranke niso naklonjene. Prvak Državljanske liste Gregorja Viranta je povedal, da s tem nima nobenih težav. Družinski zakonik podpira že od samega začetka, saj meni, da je nekatere stvari potrebno spremeniti oziroma urediti.

Za družinski zakonik so tudi v nevladnem TRS. Na Prešernovem trgu so pred dvema tednoma simbolično sežigali predsodke. Pogovarjali smo se z Matjažem Hanžkom, ki je dejal, da se je predsodkov vsekakor potrebno znebiti. Spodbujanje predsodkov pa vodi v grozne stvari - kot primerjavo je omenil kar koncentracijska taborišča.

Svoje mnenje glede družinskega zakonika je javno izrazil tudi vodja ljubljanske pediatrične klinike Rajko Kenda. Prepričan je, da je družinski zakonik dober in dejal, da "to najbrž priznavajo tudi tisti, ki nasprotujejo sprejetju." Pri zakoniku na načelni ravni po njegovem prepričanju ne gre za nič drugega, kot za razkorak med 21. stoletjem in vrnitvijo v srednji vek. Kenda: "Za otroka je najbolj pomembno to, da je ljubljen, in da ga imajo radi od ranega otroštva naprej." Skrbi pa ga za otroke homofobnih staršev, ko bodo nekateri nekoč spoznali, da so homoseksualci.

Pri tej temi navadno slišimo le ene in iste argumente za in proti, ki se v večini dotikajo istospolnega partnerstva. Veliko pa je spregledanih členov in nepogrešljivih novosti, je prepričana Anja Kopač Mrak z ministrstva za delo. Nov zakonik je predvsem "za otroke in za tiste, ki so najbolj ogroženi," je dejala. Več v videu.

Civilna iniciativa za družino in pravice otrok je tista, ki je pri nasprotovanju novemu zakoniku najbolj glasna. Po zgodbi o Ani z dvema očkoma, objavljeni v Cicibanu, so bili zgroženi. Zanjo je Vesna Vilčnik dejala, da je "spolna zloraba otrok." Na to, da gre za resnično zgodbo, pa je dejala, da ima rada otroke, a da "vsakemu otroku privoščim očeta in mamo. In mame ona očitno nikoli ne bo imela."

Zgodba prve izpostavljene istospolne družine

Maja živi s svojo partnerico in otrokom. Spoznajte njeno zgodbo o tem, kako je živeti v takšni družini in kako jih dojemajo drugi ter na kakšne težave naletijo v vsakdanjem življenju. V večini imajo z ljudmi prijetne izkušnje, za nasprotnike pa pravi, da se pretirano trudijo, da bi jim onemogočili status družine.

Oglejte si še intervju s Simonom Maljevcem, s katerim smo se pred več kot dvema letoma pogovarjali o družinskem zakoniku. Med drugim nam je povedal, da so otroci pri istospolnih parih realnost, zakonik pa bi to le še zakonsko uredil.