Boscarola na gradbišče ob letališču na Rojcah danes ni bilo, ker je poslovno v tujini, prišli pa so najvišji predstavniki deželne uprave FJK s predsednikom Tondom, ki je tudi položil temeljni kamen za novo tovarno ajdovskega Pipistrela, v kateri bodo na 10.000 kvadratnih metrih pokritih površin izdelovali novo štirisedežno letalo Panthera. Razvojni inženir Pipistrela Tine Tomažič, ki je s sodelavci zastopal podjetje in Boscarola, je povedal, da bo naložba za nove proizvodne obrate na letališču znašala sedem milijonov evrov, na leto pa naj bi v tovarni izdelali od 150 do 200 letal Panthera. Zaposlitev naj bi v novih prostorih, ki bodo dograjeni v dveh letih, dobilo od 100 do 200 ljudi.

Eden izmed razlogov za odločitev Pipistrela za gradnjo novih proizvodnih prostorov v Gorici je bila pogodba o varnosti letalskega prometa, ki jo ima Italija sklenjeno z ZDA in bo ajdovskemu podjetju omogočila prodajo letal tudi na velikem ameriškem tržišču. Kot je Boscarol povedal že pred časom, se na Ajdovskem njegovo podjetje zaradi pomanjkanja zazidljivih površin ne more več širiti. Tomažič je danes poudaril tudi, da Pipistrel ne "beži" iz Slovenije, saj v državi ne opušča nobenega programa. Na Goriškem namerava sicer podjetje oživiti zapuščeno goriško letališče na Rojcah.

Prihodnost je v odličnosti

Navzoče je v imenu Pipistrela na slovesnosti pozdravil projektni menedžer podjetja Adriano Ceccherini, ki se je zahvalil vsem, ki so pripomogli, da je prišlo do realizacije načrta in začetka gradnje proizvodnih prostorov. Predsednik dežele FJK Tondo je v nagovoru pozdravil "slovenske prijatelje, ki prihajajo na goriško letališče na Rojcah z vrhunsko tehnologijo in z odličnim znanjem". Dodal je, da se deželna uprava FJK zavzema za vse večje sodelovanje na in ob nekdanji državni meji med Slovenijo in Italijo. Kot je tudi večkrat poudaril, je edina prihodnost za industrijo v veliki specializaciji in odličnosti.

Županja Sovodenj ob Soči Alenka Florenin, pod upravo katere spada zemljišče, na katerem bo zgrajena nova tovarna, se je spomnila bratov Rusjan, ki sta prav na letališču na Rojcah opravila prve vzlete z letalom Eda. "Brata Rusjan sta sanjala letenje in danes se te sanje nadaljujejo s položitvijo temeljnega kamna za letalsko podjetje Pipistrel," je dejala. Goriški župan Ettore Romoli, pod čigar administrativno upravo spada goriško letališče, pa se je Floreninovi zahvalil za zgledno sodelovanje med občinama in toplo pozdravil prihod Pipistrela, saj bo to po njegovem mnenju pomenilo "nov zagon za vso Goriško". Dodal je, da nameravajo na letališču na Rojcah v prihodnosti zgraditi letalsko središče, v katerem bo imelo svoj sedež poleg Pipistrela tudi podjetje, ki bo gradilo helikopterje.

Blagoslov župnika

Vse dobro je slovenskemu podjetju zaželel tudi predsednik goriške pokrajinske uprave Enrico Gherghetta, medtem ko je goriška prefektinja Maria Augusta Marrosu pohvalila Pipistrel, ki ga je že obiskala: "To je industrija odličnosti in vrhunskih dosežkov, v tem je tudi prihodnost EU in naše Gorice." Temeljni kamen novega Pipistrelovega podjetja je blagoslovil sovodenjski župnik Karel Bolčina, medtem ko je Slovenijo na slovesnosti zastopala generalna konzulka Slovenije v Trstu Vlasta Valenčič Pelikan. Navzočih je bilo tudi več slovenskih in italijanskih obmejnih županov.