Enainšestdesetletni dr. Rowan Williams, tudi zaradi sivobele brade in košatih obrvi eden izmed najbolj prepoznavnih Otočanov, bo namesto približno 80 milijonov anglikancev v Angliji in po svetu vodil eno izmed najbolj znanih fakultet na univerzi v Cambridgeu - več kot 550 let star Magdalenin kolidž. Odstopil bo decembra. Odstop, ki "ni bil lahka odločitev", je časom primerno sporočil na svoji spletni strani.

O volu in nosorogu

Desetletno službo je opisal kot "izjemen privilegij", vendar je veliko bolj zanimivo njegovo upanje, da bo njegov naslednik "imel konstitucijo vola in nosorogovo kožo". William, eden izmed najbolj "političnih" canterburyijskih nadškofov, ki svojih kritičnih in pogosto kontroverznih misli ni ohranjal zase, je s tem posredno povedal, da bo odšel med civiliste po desetletju, ki je bilo polno izzivov za Anglikansko cerkev, v zadnjih štirih "kriznih" letih pa tudi za družbo.

Odhaja v času, ko je Anglikanska cerkev razcepljena zaradi predlagane posvetitve žensk na škofovske položaje in načrta koalicijske vlade, da uzakoni poroke homoseksualnih parov. Pod njegovim krmilom se je Anglikanska cerkev skoraj razcepila na dvoje zaradi posvetitev odkritih gejev v duhovnike. Williams je bil trn v petah mnogih politikov. Cameronova koalicijska vlada si bo vsekakor oddahnila, saj jo je glasno kritiziral, ker je "Britanijo zavezala radikalni dolgoročni politiki, za katero ni glasoval nihče". Kritiziral je pretirano kleščenje proračuna, pohlepni kapitalizem in potrošništvo, nasprotoval iraški vojni, pozval k plačilu odškodnine za trgovino s sužnji. Dejal je tudi, da je irska Katoliška cerkev zaradi škandala, povezanega z zlorabo otrok, izgubila vso kredibilnost, da se je zaradi uboja neoboroženega Osame bin Ladna "počutil zelo neprijetno" in še marsikaj.

Ko je v Cerkev vstopil zlodej

Leta 1950 rojeni sin rudarskega inženirja se vrača v Cambridge, kjer je študiral teologijo in pri 36 letih postal najmlajši profesor v zgodovini te univerze. Škof je postal leta 1991, leta 2002 pa je - kot prvi Valižan po tisoč letih - postal canterburyjski nadškof. Že leto kasneje je napovedal, da bo politikom povzročal glavobole, ko je med pridigo kristjane pozval, naj sodelujejo v politiki.

Najbolj je razburjal tradicionalne anglikance, ker se je zavzemal za ženske duhovnice in leta 2005 podprl njihovo napredovanje do škovskega položaja. Največ kritikov je imel zaradi odkrite podpore odkrito gejevski duhovščini. Leta 2003 je Anglikanska cerkev v Angliji dobila prvega odkrito gejevskega škofa, ki je zaradi vika in krika odstopil. Ko dva meseca kasneje ni preprečil imenovanje prvega gejevskega škofa v ZDA, so kritiki govorili, da je "v Cerkev vstopil zlodej". Zaradi Williamsa naj bi na stotine razočaranih anglikancev prestopalo med katolike, v posebno "sekcijo", ki jo je zanje ustvaril papež Benedikt XVI.