Potrdila je še, da se je Zoran Vaskrsić prijavil na javni razpis za dodelitev neprofitnega stanovanja, ki se je zaključil v četrtek, vendar je vprašanje, na katero mesto bo uvrščen, saj se je na razpis prijavilo še 49 drugih občanov. "Sicer pa gospod ni socialni problem, ker ima dohodke in si lahko najde stanovanje," je dodala Lovšetova.

Zadnje ure v hiši, ki že čaka na novega lastnika, je z Vaskrsićevimi preživelo nekaj deset članov gibanja 15o, Kraljev ulice in drugih posameznikov. Minuto po 9. uri je tja v spremstvu policije prispel tudi sodni izvršitelj Boris Letnar. Kljub množici vzklikov in neodobravanja je pristopil k vrtnemu vhodu do hiše in Vaskrsića "vljudno prosil", naj prostovoljno zapusti hišo. Ta je skupaj s soprogo in mamo - otroka so že prej odpeljali k sorodnikom - to tudi storil, še pred tem pa je Letnarju povedal, da je hiša prazna in da novi lastnik ne sme parkirati na dvorišču čez cesto, ker ga bo v tem primeru ovadil. Vaskrsić je kasneje pojasnil, da ima dvorišče z zelenico v najemu za 99 let.

Po umiku Vaskrsićevih so hišo branili aktivisti 15o

Vendar pa Letnar z umikom Vaskrsićevih še ni imel prostega dostopa v hišo, saj so mu na poti ostali protestniki gibanja 15o. Po nekaj minutah pregovarjanja, zmerjanja policistov in njihovih opozoril, da bodo protestnike morali odstraniti na silo, so pričakovano prišle tudi okrepitve in upornike so drugega za drugim odpeljali v službena vozila. Skupaj so jih pridržali 19, med njimi tudi "pojočega majorja" Ladislava Troho, ki se je med vsemi še najbolj goreče zoperstavil možem v modrem.

Člani gibanja 15o so bili nad ravnanjem policistov ogorčeni, češ da "je policija nasilno pridržala vse, ki so se solidarnostno zbrali na dvorišču družine Vaskrsić, da bi opozorili na še eno epizodo razlaščanja ljudi in zahtevali, da se začnejo postopki za spremembo zakonodaje in sodne prakse, ki sta v tej družbi izključno na strani bogatejših in tistih, ki imajo družbeno moč". Maščevanje policiji so prav tako že napovedali tudi Anonimni, saj naj bi bila, sodeč po zapisu na Twitterju enega od članov hekerske skupine, ob deložaciji v Litiji aretirana tudi članica njihove skupine. Na Policijski upravi Ljubljana pa so pojasnili, da so policisti ravnali "v skladu z danimi pooblastili, pri čemer so uporabili najmilejša prisilna sredstva". Dodali so še, da je eden od upornikov končal s poškodbo roke, za kar so mu nudili tudi zdravniško pomoč.

Ozračje je ostalo nemirno tudi kasneje, ko so iz hiše v kombinirano vozilo nalagali še zadnje predmete, ki so jih za sabo pustili Vaskrsićevi. Ljudje so namreč ostali in spremljali Letnarjevo delo, ob tem pa obljubljali, da to ni bila njihova "zadnja etapa". Pozvali so k skupnemu nastopu proti takšnim ukrepom države, začeli pa naj bi že v ponedeljek dopoldan pred ministrstvom za notranje zadeve, kjer bodo zaradi včerajšnjega "grdega" ravnanja policistov z uporniki zahtevali odstop ministra Vinka Gorenaka.

Opozarjali na neenakost pred zakoni

Ves čas dogajanja, od jutra pa tja do opoldneva, ko so se ljudje začeli razhajati, je bilo po Praproščah mogoče slišati tudi glasne pozive, da so pravi naslovi za deložacijo Hilda Tovšak, Ivan Zidar in njima podobni tajkuni. "To, kar se danes dogaja, ne sodi v neko demokratično državo. Ali ni prišel čas, da tudi Tovšakova, Zidar in njima podobni doživijo kaj takega," je dejal gospod, ki sliši na ime Maček, v Litijo pa je prišel, da bi se na lastne oči prepričal, kaj se v resnici dogaja z deložirano družino.

Vaskrsićevim so prišli podporo izrazit tudi drugi posamezniki. "Prišla sem podpret gospoda, ki mu bodo vzeli hišo in onesrečili družino ter mu po vsej verjetnosti uničili tudi življenje. Hišo se dela enkrat v življenju, in to verjetno nekaj desetletij. Mislim, da to ni pravi način za reševanje tovrstnih zadev," je povedala podpornica, ki se je v Litijo pripeljala iz Ivančne Gorice. Spet druga starejša gospa iz Ljubljane pa je prišla, ker je prepričana, da bo čez nekaj mesecev najbrž tudi sama v podobnem položaju. Dejala je, da se Vaskrsiću dela krivica in da mu ne bi smeli prodati hiše.

"Nihče ne bi smel ostati brez strehe nad glavo"

"Nepojmljivo in nesprejemljivo je, da nekdo zaradi tako nizkega dolga ostane brez stanovanja, ker je že samo po sebi nesprejemljivo, da nekdo ostane brez strehe nad glavo," pa je poudarila Asja, upornica gibanja 15o, ki je kako uro kasneje pristala v policijskem vozilu. "Namesto da bi mu rubili plačo ali preverili vrednost predmetov v hiši, so mu prodali hišo in nato še izjavili, da naj bo to lekcija za vse ostale, ki se bodo izogibali plačilu položnic," je dodala, na vprašanje, kako gledajo na to, da Vaskrsić položnice ni poravnal kar dve leti, pa je Irfan Bečirović odgovoril, da četudi nekdo pet let ne bi plačal položnice, bi sodišče moralo zadevo reševati tako, da bi najprej rubili sredstva na bančnem računu, če to ni mogoče, pa zaseči pohištvo, "ne pa kar takoj hiše".

V gibanju 15o še trdijo, da ima njihova akcija širši pomen, saj se bodo še naprej zavzemali, da se nikomur več ne bi zgodilo kaj takšnega, kar se je zgodilo Vaskrsićevim. "Želimo, da ljudje stopijo naprej, da povejo, kaj se jim dogaja, da se tudi sami organizirajo in da se zavzamejo za svoje pravice," pozivajo v gibanju, ki ga gre pričakovati tudi na ponedeljkovem protestu pred ministrstvom za notranje zadeve.