Merklova je v pogovoru z novinarji pojasnila, da so finančni ministri območja z evrom zadolžili Evropsko komisijo za iskanje načinov, kako okrepiti obrambo proti dolžniški krizi, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Poročilo komisije bodo finančni ministri obravnavali na naslednjem srečanju 30. marca.

"Odločitev še ni bila sprejeta," je poudarila nemška kanclerka. "Pričakujete lahko, da bomo konec marca lahko povedali več o stanju te zadeve. Sama bom zastopala stališče, da krepitev ESM ni preudarna," je še dodala.

Nemška kanclerka je poudarila še, da bo Evropa zavzela enotno stališče o krepitvi ESM do zasedanja Mednarodnega denarnega sklada (IMF), ki bo prihodnji mesec odločal o morebitnem povečanju lastnih sredstev. Številne članice IMF so nakazale, da so pripravljene sklad krepiti le pod pogojem, da bo območje z evrom najprej okrepilo ESM. Nemčija temu odločno nasprotuje.

Neimenovani vir pri EU je sicer danes za AFP povedal, da se države območja z evrom nagibajo k "najmanj ambiciozni" možnosti krepitve ESM, s čimer njegova posojilna sposobnost ne bi presegla 700 milijard evrov. Tako naj bi ESM, katerega posojilna sposobnost je trenutno 500 milijard evrov in bo začel delovati julija, okrepili le za okoli 192 milijard evrov, ki so ostali neporabljeni v okviru začasnega mehanizma (EFSF).

Tradicionalno srečanje s predstavniki gospodarstva

Merklova se je danes sicer na tradicionalnem letnem srečanju sestala s predstavniki gospodarstva, ki so v zadnjem času precej kritični do dela njene vlade. Predvsem jih moti zviševanje prispevkov za socialno varstvo, pa tudi dramatični zasuk v vladni energetski politiki, potem ko se je vlada Merklove odločila opustiti jedrsko energijo, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Vseeno pa so se pogovori odvili v času, ko optimizem glede gospodarskega stanja v Nemčiji raste. V skupni izjavi po srečanju s kanclerko so sicer nemški gospodarstveniki izpostavili, da večji del industrije ne čuti kreditnega krča, čeprav gospodarska negotovost duši velik del Evrope.

Pozdravili so prizadevanja evropskih politikov za bolj stroga fiskalna pravila, kar po njihovem prispeva k stabilizaciji evropskega gospodarstva. A so poudarili, da bo pomembno delovanje teh pravil v praksi.

Berlin so pozvali tudi, naj olajša podjetjem odpravo pomanjkanja delovne sile. Merklovo tako pozivajo, naj olajša pogoje za delo visoko kvalificiranih kadrov iz držav, ki niso članice EU, v Nemčiji. So se pa postavili na stran nemške kanclerke glede vprašanja, ali naj EU okrepi ESM. To ni potrebno, se strinjajo z njo.