Kot piše Delo, je vlada ob obravnavi rebalansa v duhu varčevanja med drugim sprejela dve odločitvi. Ministrom in vodjem vladnih služb je naložila, da v dveh tednih pripravijo seznam vseh sklenjenih avtorskih in svetovalnih pogodb po proračunskih uporabnikih, vsem v javnem sektorju pa je do nadaljnjega prepovedala sklepanje novih omenjenih pogodb. Izjema je mogoča le ob predhodnem soglasju vlade. Kot so za časnik pojasnili na vladnem uradu za komuniciranje, je ključni razlog za tak sklep zelo velik obseg tovrstnih pogodb.

Težave pri izvedbi doktorskega programa

Dušan Mramor z ljubljanske univerze je za Delo povedal, da sklepa še niso prejeli. Pojasnil je, da če razumejo prav, kar piše na spletni strani vlade, jim s tem ni dovoljeno izplačati nobenega avtorskega honorarja. Če bo tako, na univerzi ne bodo mogli izvesti niti doktorskega programa niti vseh izrednih študijev, nemalo preglavic pa jim bodo povzročile že veljavne pogodbe pri raziskovalnih projektih za gospodarstvo. Vsi ti programi namreč temeljijo na dodatnem delu redno zaposlenih profesorjev, za katerega prejemajo honorar. Mramor opozarja, da ima večina zaposlenih take pogodbe, ker sicer doktorskega in izrednih študijev ne bi mogli izpeljati. Po njegovem mnenju je sklep vlade v nasprotju z zakonom o visokem šolstvu.

Peter Sotošek Štular, v. d. ravnatelja Drame, je za Delo pojasnil, da bi imeli tudi kulturniki ob doslednem spoštovanju sklepa vlade velike težave. Po njegovih besedah bi prepoved v celoti in takoj ustavila produkcijo vseh gledališč, kjer se večina ustvarjanja izvaja kot avtorsko delo. Stroški avtorskih honorarjev namreč pri vsaki predstavi pomenijo približno 60 odstotkov vseh izdatkov. Po mnenju ravnatelja Drame je takšen sklep celo v nasprotju z zakonodajo. Kot pravi, pa sam celo verjame, da je namen tega sklepa drugačen, kot se pojavlja v javnosti, in da je mišljen predvsem kot prepoved sklepanja avtorskih in svetovalnih pogodb za storitve, ki bi jih lahko opravljali zaposleni uslužbenci javnega sektorja.

Na RTVS samo lani sklenili 3400 pogodb

Če bo sklep ostal, takšen, kakršen je, bo na RTV Slovenija najbolj prizadel kulturno-umetniški in izobraževalni program. Na nacionalki, kjer je trenutno zaposlenih nekaj manj kot 2000 tisoč ljudi, so lani podpisali več kot 3400 avtorskih pogodb. Kot je za Delo pojasnil generalni direktor Marko Filli, je od tega le okoli 400 takih, ki so bile sklenjene za sodelovanje, vredne pa so več kot deset tisoč evrov na leto. Filli je še postregel s podatkom, da je 1400 njihovih sodelavcev lani zaslužilo manj kot 250 evrov.

Generalni direktor RTV Slovenija razkriva, da je največ pogodb z rednimi sodelavci polletnih, kar pomeni, da jih bodo posledice sklepa večinoma doletele konec junija. Filli je za časnik opozroil, da si ne predstavlja, kako bodo sploh lahko še delali. Kot pravi, alternative, da bi te ljudi zaposlili, ni, novih pogodb za posamezne mesečne projekte pa ne podpisujejo več. Povedal je še, da so prejšnji teden naslovili pismo na pristojnega ministra. Turkov odgovor pričakujejo v prihodnjih dneh.