Članice evrskega območja so po Junckerjevih pojasnilih danes zaključile vse potrebne nacionalne postopke in tako uradno sprožile 130 milijard evrov težak drugi program pomoči tej prezadolženi državi. O tem sta danes zjutraj na skupni seji razpravljala tudi parlamentarna odbora za finance in monetarno politiko ter za zadeve EU. Sodeč po Junckerjevih pojasnilih sta odobrila koriščenje sredstev EFSF za namen izvajanja drugega programa pomoči Grčiji.

Slovenija bo sicer v okviru tega prispevala poroštva v višini 938 milijonov evrov, je že v torek v Bruslju povedal državni sekretar na finančnem ministrstvu Dejan Krušec. Evroskupina je drugi program pomoči Grčiji zagnala po tem, ko je Grčiji uspelo v dogovoru z zasebnimi upniki in preko zakonodajne prisile zagotoviti odpis dolga v višini okoli 105 milijard evrov. Z odpisom in novim programom javne pomoči naj bi se grško dolžniško breme do leta 2020 z okoli 160 zmanjšalo na 117 odstotkov bruto domačega proizvoda.

V zameno za novo pomoč bo morala Grčija izpeljati nove boleče varčevalne in reformne ukrepe, evropske institucije in Mednarodni denarni sklad (IMF) pa bodo močno okrepili nadzor. "Drugi program pomoči predstavlja enkratno priložnost, ki je Grčija ne bi smela zamuditi. Grške oblasti bi morale zato še naprej delovati odločno in dosledno ohranjati dinamiko izvajanja ukrepov na področju konsolidacije javnih financ, strukturnih reform in privatizacije državnega premoženja," je ob tem zapisal Juncker.

"To bo grškemu gospodarstvu omogočilo povratek na vzdržno pot, kar je v interesu vseh," je sklenil. O sodelovanju v drugem programu pomoči Grčiji se še niso dokončno izrekli v IMF. Ta se je v okviru 110 milijard evrov vrednega prvega grškega programa zavezal k prispevku 30 milijard evrov. Odbor izvršnih direktorjev IMF bo o sodelovanju v novem programu odločal v četrtek. Prva dama IMF Christine Lagarde je v petek sicer napovedala, da bi sklad k drugemu programu pomoči lahko prispeval 28 milijard evrov, pri čemer naj bi bilo novih sredstev le 18 milijard.

Ne države območja evra ne IMF namreč v okviru prvega programa niso odobrile vseh predvidenih posojil. IMF je tako izplačal za 20,3 milijarde evrov, članice območja evra pa za 53 milijard evrov.