Zaslišanje Ahmadinedžada predstavlja hud udarec iranskemu predsedniku, ki v zadnjem obdobju ni v dobrih odnosih s tamkajšnjimi konservativnimi poslanci in verskimi oblastmi. Čeprav je na oblast prišel prav z njihovo pomočjo, je skupina poslancev pod vodstvom konservativca Alija Motaharija pred časom pripravila peticijo, v kateri so pozvali k preučitvi njegovih političnih odločitev, poroča ameriška tiskovna agencija AP.

Motahari je danes v odprtem zasedanju parlamenta, ki ga je prenašal iranski radio, tako najprej prebral več vprašanj, povezanih z Ahmadinedžadovim nespoštovanjem odločitev vrhovnega voditelja Alija Hameneja glede izbire ministra za obveščevalno službo. Ahmadinedžad je namreč enajst dni kljuboval odločitvi vrhovnega voditelja, da morajo za ministra ponovno imenovati Heidarja Moslehija, ki ga je Ahmadinedžad aprila lani odstavil s položaja.

Veliko povišanje cen in padec priljubljenosti

Iranski predsednik je bil tarča kritik tudi zaradi dramatičnega povišanja cen v državi in neuspeha pri dokončanju teheranske podzemne železnice. Poslancem se je zdelo sporno tudi pospešeno izvajanje varčevalnih ukrepov in zmanjševanje subvencij za energetske vire in hrano. Ahnmadinedžad je danes vse očitke zavrnil in dejal, "da doslej še niso dokazali nobenih kršitev, ki bi jih zakrivila njegova vlada".

"Če bi nas ocenili manj kot 100-odstotno, bi bilo to nepošteno in strahopetno," je poudaril Ahmadinedžad, ki očitno izgublja podporo pred pričakovanim zaključkom svojega drugega predsedniškega mandata naslednje leto. Po njegovem mnenju je bila gospodarska rast visoka, visoke cene pa "nimajo nič opraviti" z njegovo odločitvijo leta 2010, da ukine subvencije za hrano in gorivo ter jih nadomesti s pomočjo revnejšim Irancem v vrednosti 35 dolarjev na mesec.

Da priljubljenost Ahmadinedžada upada, se je pokazalo tudi na parlamentarnih volitvah v začetku meseca, ko je bilo v 290-članski parlament izvoljenih manj njegovih privržencev kot v primerjavi s prejšnjimi volitvami. Iranski predsednik se bo tako v parlamentu soočil z večino, ki si bo najverjetneje prizadevala za nadaljnje zmanjševanje njegove avtoritete.