Vodja Nacionalne fronte Le Penova je morala za vložitev kandidature zbrati 500 podpisov izvoljenih predstavnikov - poslancev, županov oziroma lokalnih svetnikov. Le Penova, ki je imela za zbiranje podpisov čas do petka, je v preteklih dneh večkrat dejala, da ni povsem prepričana v podporo. Velike stranke na francoski politični sceni je obtožila, da pritiskajo na izvoljene predstavnike, da ji ti ne bi dali podpisa.

Danes pa so v njeni stranki, ki na lokalni ravni v Franciji nima veliko izvoljenih predstavnikov, potrdili, da je zbranih podpisov dovolj. Glede na raziskave javnega mnenja se Le Penovi na volitvah obeta 16-odstotna podpora in naj bi se uvrstila na tretje mesto za kandidatom največje opozicijske stranke, socialistov, Francoisom Hollandeom in sedanjim predsednikom Nicolasom Sarkozyjem.

Sarkozyju podpora narašča

Slednja naj bi se za predsedniški položaj pomerila v drugem krogu volitev, ki je napovedan za 6. maj. Prav danes pa je več francoskih medijev objavilo izide raziskave javnega mnenja, ki kažejo, da je predsednik Sarkozy po priljubljenosti prvič med kampanjo prehitel Hollandea. V prvem krogu bi tako glede na omenjeno anketo za Sarkozyja glasovalo 28,5 odstotka volivcev, za Hollandea pa 27 odstotkov.

Vendar pa bi v drugem krogu še vedno prepričljivo zmagal slednji s 54,5 odstotka glasov proti 45,5 odstotka. Po oceni analitikov, ki jih navaja AFP, je povečanje priljubljenosti Sarkozyja posledica njegovih odmevnih nastopov v zadnjih dneh, ko je med drugim izjavil, da je v Franciji preveč tujcev, in omenil možnost francoskega umika iz schengenskega območja. Sarkozy želi s takšnimi izjavami pritegniti predvsem volivce Le Penove, ki glede na raziskave zdaj uživa nižjo podporo kot v preteklosti.

Francoski predsednik je sicer v ponedeljek odločno zavrnil pisanje spletne strani Mediapart, češ da je bila njegova predsedniška kampanja leta 2007 financirana tudi z denarjem nekdanjega libijskega diktatorja Moamerja Gadafija.

"Če je financiral mojo kampanjo, mu nisem izkazal prevelike hvaležnosti," je dejal in namignil na dejstvo, da je bila prav Francija med tistimi državami, ki so lani najbolj zavzeto pomagale libijskim upornikom, da so strmoglavili Gadafijev režim.