Ob eksploziji avta bombe v Palermu je takrat umrlo še pet policistov njegovega spremstva. In to manj kot dva meseca po atentatu na enega najbolj znanih protimafijskih sodnikov iz tistega obdobja Giovannija Falconeja in njegovo ženo. Peterico mafijcev je izdal mafijski skesanec Gaspare Spatuzza, ki je tudi sam sodeloval pri izpeljavi atentata.

Umrl, ker se ni pogajal z mafijo

Za organizacijo atentata so obtožili enega od članov mafijske organizacije Cose Nostre, takrat pod vodstvom razvpitega mafijskega šefa Salvatoreja Tota Riine. Borsellino je moral umreti, ker je vedel za sodelovanje med državo in mafijo, so včeraj pojasnjevali tožilci. Borsellino je namreč nasprotoval kakršnemu koli popuščanju Cosi Nostri in Riini, ki je v tistih časih za posel na krvoločen način obračunaval s konkurenti znotraj mafijske organizacije in z državo, predvsem policisti, tožilci in sodniki. Takratna vladajoča garnitura Krščanske demokracije si je zato skušala s pogajanji z mafijo zagotoviti zaščito ministrov in drugih politikov.

Nedolgo nazaj so v zvezi s sodelovanjem pri dogovorih vrha politike z mafijo v zgodnjih 90. letih prejšnjega stoletja na seznam preiskovancev uvrstili nekdanjega ministra Krščanske demokracije, danes pa senatorja Calogera Mannina. Tožilci ga sumijo, da se je zavzemal za odpravo strožjih zapornih pogojev za mafijce, ki ministru za pravosodje in notranje zadeve omogočajo, da mafijce izolirajo od njihovih sodelavcev na prostosti. Mannino, ki je enkrat že bil obtožen in oproščen sodelovanja z mafijo, je obtožbe označil za smešne.

Vodja državnega tožilstva, specializiranega za boj proti mafiji, Pietro Grasso je ob včerajšnji predstavitvi obtožnic pojasnil, da je Spatuzza razkril podrobnosti cele serije načrtovanih atentatov, od umora evropskega poslanca Krščanskih demokratov Salva Lime, ki je pravzaprav sprožil strah med politiki in pogajanja z mafijo, bombnih napadov v Firencah, Milanu in Rimu leta 1993 do neuspelega poskusa poboja na stadionu Olimpico v Rimu leta 1994.

Spatuzza je tudi tisti skesanec, ki je nekdanjega italijanskega premierja Silvia Berlusconija s pričanjem na drugostopenjskem sojenju senatorju Marcellu Dell'Ultriju obtožil povezav s sicilsko mafijo. Dell'Utri je zaradi sodelovanja z mafijo končal v zaporu, Berlusconi pa je Spatuzzijeve izjave označil za smešne.

Tako imenovani šef šefov Toto Riina, o katerem so na italijanski televiziji nedolgo nazaj predvajali nadaljevanko, je že vse od aretacije leta 1993 v zaporu. V svojo obrambo je dejal, da ni on tisti, ki je ubil Borsellinija, ampak da za njegovo smrtjo stoji državna politika.

V pripravo atentata naj bi bil po pričanju Spatuzze vpleten tudi nekdo, ki ni bil član Cose Nostre in ga pred vstavljanjem eksploziva v avtomobil ni še nikoli videl. Ocenil je, da bi utegnil bili povezan z državno varnostno službo. Tožilci tako s preiskavo atentata na Borsellinija še niso končali.