Svetlik je med glavnimi novostmi, ki jih zakonik prinaša otrokom, izpostavil boljšo zaščito in varovanje otrok, družinska sodišča in podlago za zagovornika otroka.

Štrbenk je v zvezi s tem dejal, da so našteti elementi stvar organizacije dela državne uprave, sam pa, kot pravi, v zakoniku vidi prevaro, ker ima veliko "skritih zadev, ki se uvajajo z nekimi drugimi predpisi". Ob tem je omenil tudi nadomestno materinstvo in oplojevanje zdravih žensk z biomedicinsko pomočjo. Po njegovih besedah so v civilni iniciativi tudi prepričani, da zakonik omogoča posvajanje otrok v istospolne skupnosti.

Blažič pa nasprotno poudarja, da zakonik istospolnima partnerjema ne prinaša posvojitve tretjega otroka, ampak predvsem ureditev socialnih pravic, kot so pravica do zdravstvenega zavarovanja po partnerju, uveljavljanje vzdrževanega družinskega člana in vdovske pokojnine ter možnost obiska partnerja v zaporu. Kot je znova poudaril Blažič, posvojitve otrok s strani istospolnih parov, o kateri se že dve leti vrti kampanja proti družinskemu zakoniku, v zakoniku sploh ni.

Tudi če zakonik pade, bodo lahko istospolni pari po obstoječi zakonodaji posvojili otroka svojega partnerja, je poudaril Blažič. Svetlik ob tem dodaja, da bodo lahko istospolni in različno spolni pari ne glede na to, ali bo zakonik začel veljati, še vedno otroka posvojili v tujini, kjer sta sicer mogoča tudi nadomestno materinstvo in oploditev z biomedicinsko pomočjo. Štrbenk pa je ob tem poudaril, da to ne more postati pravilo. Po Štrbenkovih besedah je namreč problem ravno to, da je bilo doslej napisano, da se otrok rodi iz odnosa med moškim in žensko, po novem pa se "kar od nekje vzame".

Svetlik je tudi poudaril, da so otroci v istospolnih skupnostih realnost in da bodo tam ostali ne glede na to, ali bo družinski zakonik na referendumu 25. marca padel ali ne. Na njegove navedbe, da skoraj polovica ljudi živi v skupnostih, ki niso tradicionalne družine, Štrbenk odgovarja, da so drugačne oblike družin "socialni korektivi, vendar oče in mama manjkata". "Mi trdimo, da je za otroka bolje, če ima ob sebi mamo in očeta," je poudaril. Blažič pa je na vprašanje, ali lahko dva moška ali dve ženski nadomestita očeta in mamo, odgovoril, da to nima zveze z družinskim zakonikom in da je lahko vsakdo dober starš.