"Naš cilj je razvoj vodilnih, intelektualnih in moralnih kakovosti za mlada dekleta v Ukrajini, istočasno pa želimo za to državo ustvariti podobo velikih priložnosti za ženske," so pojasnili v organizaciji, nastali leta 2008, ki jo sestavlja kakšnih 20 aktivistk, ki se brez sramu in z veliko vneme slečejo za proteste, poleg njih pa je še kakšnih 300 oblečenih članov (najde se tudi kakšen moški).

Morebiten skok v politiko

"Naš cilj je Ukrajinke pripraviti do tega, da postanejo družbeno aktivne," pojasnjujejo in dodajajo, da bodo do leta 2017 organizirali največjo žensko revolucijo, načrtujejo pa, da bodo z leti postali največje feministično gibanje v Evropi. Razmišljajo tudi o tem, da bi FEMEN postala politična stranka, ki bi se na naslednjih volitvah v Ukrajini borila za stolčke v parlamentu.

Včasih policisti dekleta primejo še preden se jim uspe sleči. (Foto: Reuters)

Organizacijo je leta 2008 ustanovila Anna Hutsol, ko so jo ganile žalostne zgodbe tistih rojakinj, ki so jih premamile in prelisičile lažne obljube iz tujine. "FEMEN sem ustvarila, ko sem ugotovila, da v naši družbi manjka ženskih aktivistk. Ukrajina je moško orientirana, ženske pa imajo v državi pasivno vlogo," je pojasnila danes Hutsolova, danes stara 27 let.

Z golo zadnjico po več toaletnega papirja

Dekleta, povečini študentke, stare med 18 in 20 let, so v preteklosti brez majic in modrcev opozarjala na seks turizem v Ukrajini, pa na mednarodne agencije za prodajo nevest, kakor tudi na seksizem. Na začetku so dekleta protestirala v spodnjem perilu, avgusta leta 2009 pa je Oksana Šačko na protestu v Kijevu slekla modrc in za vedno spremenila potek organizacije. Od takrat naprej dekleta protestirajo "toples", na trenutke pa razkrijejo še kak del telesa več. Kot na primer leta 2010, ko so z golo zadnjico opozarjale na pomanjkanje toaletnega papirja v javnih straniščih ukrajinske prestolnice.

Seveda pa vse ni vedno rožnato. Nekatere aktivistke naj bi v času predsedniških volitev leta 2010 ustrahovali, pri drugih je članstvo v organizaciji povzročilo razkol v družini. In čeprav so na facebooku organizacijo blokirali, ker so menili, da gre za nekaj pornografskega, se dekleta ne dajo. Že lani so napovedovala razširjanje vej organizacije v tujino, tako naj bi celice FEMEN nastale še v Varšavi, Zürichu, Rimu, Tel Avivu in Riu de Janeiru.

Praznovanje ob odstopu Silvia Berlusconija pred italijansko ambasado v Kijevu. Femen so italijanskega premierja obtoževale neprimernega odnosa do žensk. (Foto: Reuters)

Putinove agentke?

V Ukrajini organizacijo kritizirajo kot nesmiselno in neokusno. Tetyana Burejčak, strokovnjakinja za razlike med spoloma, je prepričana, da FEMEN ukrajinskih žensk ne navdušuje, sociolog Oleh Demkiv pa meni, da dekleta nimajo splošne podpore. Leta 2010 so dekleta poimenovali kar "Timošenkove ženske" ali pa "Putinove agentke", kar je rahlo nenavadno, saj Timošenkove nikoli niso podpirale, proti Putinu pa so celo demonstrirale. Sicer pa je FEMEN, tako trdijo njene članice, neodvisna organizacija, ki je "nad politiko in religijo".