Letošnje evrovizijsko dogajanje, ki bo imelo finale za zmagovito pesem in zadnje dejanje konec maja v Bakuju, spremljajo drugačne sence kot prejšnja leta: to niso le večna ugibanja o "kuhinjah" in ozadjih, ki krojijo končni izbor, prav tako ne samo stara in dobro znana vprašanja, kako se bo odrezala "naša Eva", ampak težki očitki o kršitvah človekovih pravic v državi gostiteljici. Azerbajdžan glede tega že prej ni bil na dobrem glasu. Zadnji dogodki so ugotovitvam o kršenju človekovih pravic dodali še vrsto novih obtožb: za veliki dogodek, ki si ga bo po pričakovanjih ogledalo sto milijonov televizijskih gledalcev, je 700 družin, ki so dolga leta živele tam, lepotna napaka, v sramoto in odveč. Zato jih je bilo treba umakniti. Če ne zlepa, pa zgrda. Tako se je tudi zgodilo. Bližina trga Državna zastava se spreminja v ruševine, ljudje so izgnani. Na istem mestu bo konec maja zasijala nova podoba mesta s Kristalno dvorano. Da bo svet videl, kako lep je Baku…

Human Rights Watch, mednarodna organizacija, ki opozarja na kršitve človekovih pravic, je 1. marca poslala v svet presunljivo poročilo o tistem, kar bo kičasta prireditev konec marca zakrila. Ell in Nikki, ki sta lani zmagala v Düsseldorfu in prenesla letošnji zaključni dogodek v Baku, seveda nista nič kriva. Še manj Eva Boto, ki bo po najboljših močeh odpela in "verjela". Kriv pa je predsednik Ilham Alijev, ki je leta 2003 po smrti svojega očeta prevzel oblast in s tem nadaljeval tradicijo družine, ki je na tem položaju vse od razglasitve neodvisnosti leta 1991. "Nehajte! Takoj je treba nehati," zahteva aktivistka Jane Buchanan, ki je pripravila poročilo, a to vse bolj spominja na utopijo. Oblast je gluha za opozorila.

Iz Azerbajdžana na splošno ne prihaja veliko novic, zato bi nasilno izganjanje z domov brez HRW ostalo prikrito. Kljub krikom ljudi, ki sredi noči prosijo, naj jih pustijo pri miru, kljub protestom mednarodne organizacije in kljub dodatnim črnim pikam, ki jih je zaradi kršitve človekovih pravic že prej dobila država, se zdi, da je igra izgubljena. Oblast je že lani, kmalu po tisti evrovizijski popevčici, ki je z zmago prinesla letošnji Baku, opozorila prebivalce v soseščini osrednjega mestnega trga, da jih bo preselila v druge predele mesta, toda ljudje se s tem niso strinjali. To je povzročilo nasilje. Mnogim, ki se niso hoteli izseliti, so odklopili elektriko in vodo ter izbili okna, da je v stanovanja lil dež, prihajala sta sneg in mraz. Ko tudi to ni zaleglo, so nenapovedano prišli stroji in začeli rušiti, čeprav sredi noči in čeprav so ljudje spali. Ko so v naglici pobrali, kar so mogli, so stroji pomendrali in dali v nič igrače, oblačila, pohištvo, fotografije in spomine. Preselili so jih na obrobje mesta, v zabojnike ali kamorkoli drugam. Nekaterim so dali nekaj malega denarnega nadomestila, druge pustili celo brez tega. Mesto pa se vročično pripravlja na majski dogodek.

Več v tiskani izdaji