Yang je na novinarski konferenci ob robu zasedanja kitajskega ljudskega kongresa poudaril, da je ključno, da vsaka stran upošteva ključne interese druge, a je ob tem izpostavil le zadevi, ključni za Peking, Tajvan in Tibet. Peking že dlje časa poziva Washington, naj preneha prodajati orožje Tajvanu in podpirati tibetanskega verskega vodjo dalajlamo, ki ga Kitajska obtožuje spodbujanja separatizma.

Po oceni ameriških diplomatov so se odnosi med ZDA in Kitajsko nekoliko ohladili po predstavitvi nove ameriške obrambne strategije, ki v središče pozornosti postavlja azijsko-pacifiško območje. Kitajski komentatorji opozarjajo, da želijo očitno ZDA zajeziti naraščajoč kitajski vojaški vpliv v regiji. Na vprašanje, kako v Pekingu gledajo na ameriško strategijo, je Yang danes odgovoril, da bi si morali strani prizadevati za vzpostavitev večjega zaupanja ter za odstranitev različnih ovir.

Kitajski zunanji minister je danes spregovoril tudi o dolžniški krizi v Evropi. Dejal je, da Peking verjame, da bo Evropa sama rešila svoje težave. "Vedno smo zaupali v evropske države in območje evra," je dejal. Dodal je, da bo Kitajska Evropi pomagala "na svoj način" in bo spodbujala vlaganja v posamezne članice unije.

Korejski polotok brez jedrskega orožja

Yang je na novinarski konferenci pozdravil "pozitivne korake" pri reševanju severnokorejskega vprašanja. Da so predstavniki Severne Koreje in ZDA sedli za skupno mizo, je dober razvoj, je dejal ter poudaril, da morajo vse strani zavzeti konstruktivno vlogo v pogajanjih s ciljem, ki je Korejski polotok brez jedrskega orožja.

Sicer še vedno prekinjena šeststranska pogajanja, je označil za "pravi mehanizem" za rešitev krize, pri tem pa ni omenil, kdaj bi se pogajanja lahko nadaljevala. V zvezi s teritorialnimi spori s sosednjimi državami - gre za otoke v Južnokitajskem morju - je vodja kitajske diplomacije dejal, da si Peking prizadeva za mirno rešitev vseh sporov.

Glede zaskrbljenosti azijskih držav zaradi naraščanja kitajske gospodarske in vojaške moči pa je dejal, da imajo vse te države korist od hitrega razvoja Kitajske. "Kaj bi se zgodilo, če bi se Kitajska razvijala prepočasi?" se je vprašal.