V minulem letu je bila gospodarska rast v drugem največjem gospodarstvu sveta v primerjavi z letom prej 9,2-odstotna. Dolžniška kriza v Evropi, ki je za Kitajsko največje tržišče, bo tako kitajsko gospodarsko letos očitno zelo prizadela. Jiabao je dejal, da bo njegova vlada v denarni politiki ubrala "previdno, a fleksibilno držo", to pa naj bi Kitajski prineslo zaščito pred finančnimi tveganji.

Po napovedih kitajskega premierja se bo proračunski primanjkljaj letos povečal na 800 milijard juanov (okoli 96 milijard evrov), kar pomeni povečanje za 1,5 odstotka. V minulem letu se je Kitajska soočala z "zapletenimi političnimi in gospodarskimi razmerami", v tem letu pa bo kitajska vlada zasledovala "proaktivno proračunsko politiko", je še dejal Jiabao. Ob tem se je zavzel za spremembo strukture kitajskega gospodarstva, država pa bi se morala tudi bolj osredotočiti na dolgoročno in kvalitetnejšo gospodarsko rast. Okrepiti je treba domače povpraševanje, da bi na tak način zagotovili dolgoročno in krepko gospodarsko rast. Po visoki inflaciji v minulem letu pa naj bi se drobnoprodajne cene letos zvišale zgolj za štiri odstotke, je še napovedal predsednik kitajske vlade.

Kitajska mora po njegovih besedah povečati sposobnosti svoje vojske za zmago v "lokalnih vojnah". Jiabao je to izjavil le dan po tem, ko so v Pekingu napovedali, da bodo izdatke za obrambo letos povečali za 11,2 odstotka. Azijski velikan ima sicer že tako največjo vojsko na svetu.

V zadnjih letih so se zaostrili ozemeljski spori Kitajske z državami, kot so Japonska, Južna Koreja, Filipini in Vietnam. Hkrati so kitajske sosedne države Peking obtožile, da se obnaša bolj napadalno.

Letošnje zasedanje kitajskega ljudskega kongresa je zadnje pred za jeseni načrtovano menjavo generacije v vodstvu Kitajske komunistične partije, zato bo kongres tokrat tudi v znamenju zakulisnih bojev za vodilne položaje v partiji.

Ljudski kongres ima omejena pooblastila, zasedanje v Pekingu pa je bolj kot resnični parlamentarni razpravi namenjeno poveličevanju vladajoče partije. Zasedanje je ena redkih priložnosti, ko se pod isto streho zberejo vsi najvplivnejši politični akterji na Kitajskem, zato bodo analitiki iskali odgovore, kdo bo zasedel najvišje položaje po odhodu sedanje generacije voditeljev.