"Gradivo kaže, da ni več dvoma o tem, da so zločini iz obtožnice dokazani," je ob začetku zaključnih nastopov dejal tožilec Mathias Marcusen. Šešlju sodijo zaradi vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti na Hrvaškem, v Vojvodini in BiH v letih 1991 in 1993.

Marcusen je zatrdil, da je Šešelj fizično izvajal zločine na območju Vukovarja in Hrtkovcev, odgovoren pa je tudi za zločine, ki so jih njegovi privrženci zagrešili na območju Hrvaške in BiH, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.

"Obtoženi je na današnji dan pred dvajsetimi leti - 5. marca leta 1992 -, dejal, da se je Srbska radikalna stranka pripravljena zoperstaviti neodvisnosti BiH, in najavil, da bodo v BiH tekle reke krvi... in reke krvi so tekle v BiH... a še pred tem so tekle reke krvi na Hrvaškem, potem ko je ta razglasila neodvisnost," je dejal Marcusen. Dodal je, da je Šešelj pozival k zločinom "proti Hrvatom in Muslimanom, da bi lahko uresničil svojo idejo o Veliki Srbiji".

Tožilstvo bo za svoje zaključne govore imelo na voljo ta teden, naslednji teden pa bo za zaključni nastop imel priložnost Šešelj, ki se na sodišču po lastni izbiri zagovarja sam. Tožilstvo je v teku sojenja na sodišče pripeljalo 72 prič, medtem ko Šešelj za pričanje v njegovo korist ni pozval nikogar.

Sojenje Šešlju se je - po enem neuspešnem poskusu in obtoženčevi gladovni stavki - začelo novembra 2007. Doslej je bil zaradi nespoštovanja sodišča pravnomočno obsojen na 15 mesecev zapora in nepravnomočno na leto in pol zapora. Poteka še tretji postopek za isto kaznivo dejanje.

Šešelj, ki je znan po svojih jeznih izbruhih na sodišču, je bil od januarja zaradi zdravstvenih težav že večkrat hospitaliziran, med drugim so mu vstavili tudi srčni spodbujevalnik. Šešelj je haaškemu sodišču sicer večkrat očital, da z neustreznim zdravljenjem v priporu ogroža njegovo življenje.