Vodja komunistov Genadij Zjuganov na drugem mestu je dobil 17,4 odstotka glasov. "Obljubil sem vam zmago in zmagali smo. Slava Rusiji. Zmagali smo v odprtem in poštenem boju," je v prvem nastopu po volitvah z orošenimi očmi rekel Putin.

Volilo 67 milijonov Rusov

O njegovi zmagi iz zelo različnih razlogov v resnici ni dvomil nihče. Pravo vprašanje teh volitev je bilo, ali bo Putin zmagal dovolj zanesljivo, da bo lahko trdil, da uživa široko podporo, njegov mandat pa polno legitimnost. Opozicija je že med dnevom dala vedeti, da legitimnosti ne bo priznala. Opazovalci so našteli več tisoč kršitev, je sporočil vplivni aktivist in bloger Aleksej Navalnij. Center za pritožbe je prejel najmanj 6000 klicev s trditvami o tem, da so posamezniki na istem volišču oddali več glasovnic, in s trditvami o tako imenovanem volilnem vrtiljaku - prevažanju skupine oseb z volišča na volišče, kjer vsakokrat oddajo glas. "To se dogaja odkrito, stotine avtobusov prevaža skupine ljudi v moskovski regiji in ti po večkrat oddajajo svoj glas," je trdil Navalnij.

Rusko notranje ministrstvo je nasprotno sporočilo, da volitve potekajo brez večjih težav, medtem ko je osrednja volilna komisija poročala o 64 pritožbah. "To je najbolj čista zmaga v vsej ruski zgodovini," je dejal vodja Putinove kampanje Stanislav Govoruhin. Po volitvah se je na trgu pred Kremljem zbrala večja skupina mladih privržencev Putina, ki so mahali z ruskimi zastavami.

Po prvih ocenah je bila volilna udeležba približno 62-odstotna, torej je glas oddalo dobrih 67 milijonov volilcev, za zmago v prvem krogu pa je bilo treba dobiti slabih 34 milijonov glasov. Putin jih je, če delni rezultati in ocene o volilni udeležbi držijo, dobil sedem milijonov več. Zjuganov je v prvi izjavi dejal, da so bile volitve nepoštene in nelegitimne. Ostali trije kandidati, nacionalist Vladimir Žirinovski, bivši predsednik zgornjega doma parlamenta Sergej Mironov in milijarder Mihail Prokhorov, so vsi dobili manj kot deset odstotkov.

Drugačni časi za Putina

Navalnij in drugi Putinovi kritiki so za danes pozvali k udeležbi na demonstracijah v Moskvi, med drugim k postavitvi šotorov na prostem. Putin je pred volitvami dejal, da glasov nasprotnikov ne bo zatrl. Da bi dokazoval poštenost volitev, je dal na vseh več kot 90.000 voliščih namestiti kamere, ki so v živo prenašale dogajanje iz šol, občinskih zgradb, podeželskih klubov ali drugod, kjer so bila volišča. Opazovalci na volitvah ocenjujejo, da bo posnetke s kamer, ki so beležile dogajanje na voliščih in preštevanje glasov, težko uporabiti za dokazovanje (ne)pravilnosti.

Putin bo kot predsednik prisegel maja. Med letoma 2000 in 2008 je dvakrat že bil šef države, nato se je moral umakniti, ker ustava dovoljuje največ dva zaporedna mandata. Leta 2008 je Putin do zmage pomagal Dmitriju Medvedjevu, svojemu pribočniku, ki je Putina nato imenoval za premierja. Vmes so predsedniški mandat podaljšali na šest let. Lani septembra sta napovedala, da bosta vlogi zamenjala in Putin je že potrdil, da bo Medvedjeva imenoval za premierja. Prav ta napoved zamenjave je sprožila odpor in začetek demonstracij, ki so se še okrepile po decembrskih parlamentarnih volitvah, ker so bile po trditvah opozicije polne nepravilnosti. Putin se zdaj res vrača na oblast, toda pričakovanja na eni strani ter dvomi, kritike in naveličanost na drugi so do njega večji kot kdaj koli poprej.