Ker pa naj bi analiza v tujini, ki jo je sama plačala Civilna iniciativa Celje, pokazala na alarmantno onesnaženost s talijem, je Mestna občina Celje že obljubila, da bo podatke o obremenjenosti okolja s to strupeno in rakotvorno snovjo preverila tudi sama.

Talij lahko dokažejo, krivca zanj pa ne

Na vprašanje, kako se bodo odzvali na nov okoljski problem, ki je domačine precej vznemiril, so odgovorni na občini pojasnili, da bodo razširili obseg obstoječega monitoringa zunanjega zraka in v meritve vključili tudi talij. Poleg tega bodo v merilno mrežo vključili tudi naselje Ljubečna, kjer naj bi bilo zlasti veliko kadmija. Že zdaj pa opozarjajo, da z meritvami ne bodo mogli odgovoriti na vprašanje, kje je vir onesnaženja s talijem in ali količine tega elementa presegajo okoljske standarde. Občina talija doslej ni merila v tleh ali zraku, saj ni bil nikoli izpostavljen kot okoljski problem. Novica Civilne iniciative Celje, da je laboratorij v Kanadi v vzorcih celjskih odpadkov poleg velike vsebnosti težkih kovin dokazal tudi prisotnost talija, je bila zato za vse neprijetno presenečenje. Kot pravijo na občini, slovenska veljavna zakonodaja za ta element sploh ne predpisuje mejnih vrednosti. Teh tudi predpisi za varovanje tal in predpisi za varovanje kakovosti zraka ne predpisujejo, saj očitno ta rakotvorna kovina silno redko zaide v okolje. Celjska občina bo torej sama preverila, ali šokantni podatki iz tujega in uglednega laboratorija držijo.

Brez mejnih vrednosti za težke kovine

Sicer pa so merilne postaje za spremljanje prašnih usedlin v zraku na osmih lokacijah v Celju, med drugim tudi v Bukovžlaku in na Teharjah. V okviru te merilne mreže občina spremlja tudi količine kadmija, svinca, cinka in titana v prašnih usedlinah. Meritve onesnaževal potekajo po standardizirani metodi, izvajajo jih strokovne ustanove, plača pa jih občina. Podatke o rezultatih monitoringa je možno videti v letnem poročilu na spletni strani Mestne občine Celje.

Na občini še opozarjajo, da je leta 2007 prenehal veljati predpis, ki je določal mejne vrednosti za prašne usedline in za kovine kadmij, svinec in cink.