Rusko zunanje ministrstvo je pozdravilo torkovo pobudo gruzijskega predsednika Mihaila Sakašvilija za odpravo vizumov za ruske državljane in sporočilo, da je Rusija "na podlagi recipročnosti pripravljena na odpravo vizumov za državljane Gruzije", predlagala pa je tudi vnovično vzpostavitev diplomatskih odnosov med državama.

Gruzija je ruski odziv pozdravila, čeprav z veliko mero previdnosti. Kot je dejala namestnica zunanjega ministra Nino Kalandadze, ne razume, kako bi Gruzija lahko obnovila odnose z Rusijo, ki ni umaknila odločitve o priznanju Južne Osetije in Abhazije.

"Če Rusija želi imeti tri predstavništva na ozemlju Gruzije, potem je obnovitev diplomatskih odnosov nemogoča. Če pa je pripravljena končati okupacijo Abhazije in Južne Osetije, potem ni ovir za naše diplomatske odnose," je dejala.

Moskva je odnose z Gruzijo močno ohladila že leta 2006, ko so v tej kavkaški republiki prijeli štiri ruske častnike, ker naj bi vohunili. Moskva se je na aretacijo svojih vojakov odzvala s prepovedjo uvoza gruzijskega vina in mineralne vode zaradi "zdravstvenih pomislekov".

Nato so se odnosi še naprej poslabševali, vrhunec pa je ta nevarna spirala dosegla avgusta leta 2008, ko je Rusija kljub obsodbam ZDA in Evrope izvedla invazijo na Gruzijo zaradi zaščite Južne Osetije in Abhazije, ki ju je Tbilisi skušal pokoriti. Rusija je nato po koncu spopadov tudi priznala neodvisnost obeh separatističnih pokrajin.

Uradna Moskva je nato zavračala vsakršne stike z vlado v Gruziji. Kot sta dejala tako predsednik Dmitrij Medvedjev kot premier Vladimir Putin, bi se odnosi lahko izboljšali le, ko se bo Sakašviliju iztekel mandat. Do tega bo prišlo prihodnje leto.