Lastnica ladje, družba Costa Crociere, je sprva sporočila, da naj bi na cilj prispela v četrtek okoli 6. uri po srednjeevropskem času, po zadnjih podatkih sejšelskih oblasti pa naj bi se to zgodilo nekaj ur kasneje. Čas prihoda sicer sejšelske oblasti stalno spreminjajo.

Sejšelski minister za promet Joel Morgan je ob tem danes dejal, da bo ladja na morju morala ostati kakih 10 do 12 ur dlje, ker francoska ribiška ladja Trevignon, ki vleče križarko z več kot tisoč ljudmi na krovu proti otoku Mahe, ni dovolila, da bi to nalogo prevzel hitrejši sejšelska vlačilca.

Finance pred dobrobitjo

Za tiskovno agencijo AP je izrazil razočaranje, da so finančne razloge francoske ladje postavili pred dobrobit in varnost potnikov. Minister je pojasnil, da sta želela vlačilca prevzeti križarko že v torek, a jim to na francoski ladji niso dovolili. Po njegovih trditvah bi križarka na otok z vlačilcem prispela hitreje, v sredo okoli polnoči po lokalnem času, sedaj pa bo v četrtek opoldne po lokalnem času.

Davide Barbano, tiskovni predstavnik Coste, je zanikal, da bi bila vlačilca hitrejša od francoske ladje. Kot je pojasnil, da so se odločili za nadaljevanje poti s francosko ladjo, ker pomeni bolj gladko pot za potnike. Poudaril je tudi, da pot zato ne bo nič daljša in da bo ladja prispela na otok v četrtek, tako kot je bilo predvideno.

Do 188 metrov dolge ladje je sicer že v torek prispel tudi helikopter s hrano in satelitskimi telefoni. Poleg tega je sejšelsko plovilo pripeljalo manjši električni generator za ponovno vzpostavitev najosnovnejših stvari na ladji, med drugim stranišč.

"Ladijsko osebje se trudi po najboljših močeh, da bi omogočilo kar se da udobne razmere na ladji," je sporočil predstavnik družbe Costa Crociere. Po njihovih navedbah bodo po prihodu v pristanišče ladjo na otoku popravili, potniki pa se bodo od tam vrnili domov.

Brez elektrike že tri dni

Potniki, ki so že tri dni brez električne energije in posledično klimatskih naprav, so nagneteni na krovu križarke pri visokih temperaturah. Ker sanitarije ne delajo, jim za higienske potrebe delijo mineralno vodo.

Do težav na ladji je prišlo v ponedeljek, ko je izbruhnil požar v bližini generatorjev v prostoru z motorji ladje. Požar so uspeli hitro pogasiti, ustavili pa so se ladijski motorji in zmanjkalo je elektrike.

Na ladji je 636 potnikov iz 25 držav, med katerimi je največ Italijanov in Francozov, pa tudi precej Nemcev, Švicarjev in Avstrijcev. Med njimi je 12 Slovencev.

To je že druga letošnja nesreča ene od ladij družbe Costa Crociere. Januarja je v bližini toskanske obale nasedla ladja Costa Concordia s prek 4000 potniki in člani posadke. V nesreči je umrlo najmanj 25 ljudi, sedem jih še pogrešajo.