Bulvarski časopis Dimokratia povsem resno piše, da hočejo Nemci Grke uničiti in s finančnimi sredstvi doseči, kar jim je spodletelo pred 70 leti. Nedavno je Dimokratia na naslovnici z velikimi črkami objavila: Memorandum osvobaja. Gre seveda za namig na napis Delo osvobaja nad vhodom v nacistična taborišča, memorandum pa je grška pogodba s trojko (predstavnik Mednarodnega denarnega sklada, Evropske komisije in Evropske centralne banke) o posojilu v zameno za stroge varčevalne ukrepe, zlasti znižanje plač in pokojnin.

Četrti rajh in davčni Dachau

V levoliberalnem časopisu Ethnos pa kolumnist Giorgos Delastik ugiba, ali ne gre za prizadevanje Berlina, da bi nemškim upokojencem omogočili naselitev v obubožani Grčiji. 59-letni Delastik je poliglot in bere Der Spiegel, Le Monde in El País. Prav tako se zaveda nevarnosti nacionalizma in pravi: "Sem prepričan Evropejec." Kljub temu piše o "četrtem rajhu" in varčevalno politiko, ki so jo v tujini zahtevali od Grčije, imenuje davčni Dachau. Sam pravi, da skuša s svojimi komentarji prizadetim Grkom vrniti dostojanstvo in da je za to pripravljen dregniti v občutljivo točko Nemcev: nacionalsocialistično preteklost.

Notis Papadopoulos, glavni urednik pomembnega levoliberalnega časopisa Ta Nea, vendarle meni, da primerjanje sedanjih nemških politikov z nacisti ni na mestu. Vendar je bilo tudi za njegov časopis preveč, ko so v Nemčiji predlagali komisarja za varčevanje v Grčiji. "Vsak je najprej pomislil na nacističnega Gauleiterja," je dejal.

Grke je najbolj užalil münchenski tednik Focus, ko je februarja 2010 na naslovnici objavil Miloško Venero z dvignjenim sredincem in grško zastavo pod pasom, poleg pa naslov Goljufi v evrski družini. Na Merklovo pa so jezni tudi zaradi njenih izjav o "južnoevropski zanikrnosti". Te izjave in pritisk iz tujine k varčevanju so, če lahko tako rečemo, grške dedke in babice spodbudili, da svojim vnukom zdaj pripovedujejo o nemški zasedbi Grčije pred 70 leti. Vsak Grk zdaj ve, da je morala Grčija leta 1942 Nemčiji dati veliko posojilo, ki pa je ostalo neodplačano.

Nemci nepriljubljeni tudi kot turisti

Po eni zadnjih anket tri četrtine Grkov menijo, da so Nemci proti njim sovražno nastrojeni. Dobri dve tretjini pa, da je cilj nemške politike vzpostavitev četrtega rajha.

Pred krizo so bili Nemci v Grčiji zelo priljubljeni. Zdaj so manj tudi zato, ker kot turisti porabijo precej manj kot pred krizo. Lani novembra jih je bilo v Grčiji za osmino manj kot novembra 2010, a so porabili za polovico manj denarja kot v enakem obdobju predlani. (Na grško srečo so Britanci in Rusi v zadnjem letu zapravili znatno več kot v prejšnji letih.)