Do sedaj je bila kitajska politika enega otroka strogo in včasih celo nasilno ter arogantno promovirana na velikih oglasnih panojih z velikimi slogani, ki na nekaterih stavbah še vedno bodejo v oči. ''Če se ne bodo upoštevala pravila sterilizacije ali splava bodo hiše vse temeljito pregledane in krave zasežene,'' je eden od sloganov, za katere je sedaj Kitajska odločila, da morajo biti zamenjani z bolj privlačnimi in manj strogimi.

''Načrt oblasti je, da naredijo politiko načrtovanja družine tako, da bo dejansko delovala. Poleg tega je treba držati korak s časom in prodreti v široke množice,'' o novih načrtih poroča časnik Peoples Daily.

Kitajska sicer ne bo prenehala s politiko enega otroka, saj bi to, zbudilo tudi ogorčenje in vstajo vseh, ki so se temu zakonu že morali podrediti. Se je pa ta politika že znebila ostrih okvirov, ki jih je imela do sedaj. Tako imajo sedaj pripadniki manjšin pravico do še drugega otroka, enako velja za družine, ki imajo otroka, ki je telesno ali mentalno prizadet.

Oblasti si prizadevajo svoje plane uresničiti tudi z več učnimi urami o spolnosti v srednjih šolah. Nekoč so poskusili tudi s spolnim izobraževanjem osnovnošolcev s pomočjo zelo eksplicitnih lutk, a je bil ta način deležen zgražanja in kontroverznosti.

Kitajska se je s slogani kot so ''Nižja plodnost, bojša kvaliteta'' in ''Fantki in dekleta so vsi naši zakladi'' počasi začela bolj ''človeško'' boriti proti ne le želji po več otrocih, temveč tudi proti detomorom in neonaticidom (umorom otroka takoj po rojstvu). Po tem, ko so vsilili politiko enega otroka, se mnogo parov selektivno odloča za otroka tudi že glede na spol zarodka, še preden se ta rodi. Fantke obdržijo, deklic ne.