Sirski dosje se očitno spet utegne vrniti v varnostni svet ZN. Generalni sekretar Arabske lige Nabil El Arabi je namreč najvišji organ ZN pozval, da sprejme nujno resolucijo s pozivom za takojšnjo prekinitev spopadov v Siriji. S takšnim dokumentom bi varnostni svet okrepil pritisk na Bašarja Al Asada in tudi uporniške skupine, da s prekinitvijo spopadov omogočijo dostavo nujne humanitarne pomoči prebivalstvu v obleganih mestih. "Prijatelji Sirije", med njimi je tudi Slovenija, so včeraj pozvali k takojšnjemu premirju in dostavi humanitarne pomoči civilnemu prebivalstvu. "Če Asad ne bo dovolil dostave nujne humanitarne pomoči, bo skupaj z državami, ki ga ščitijo, na rokah imel še več krvi," je dejala ameriška zunanja ministrica Hillary Clinton.

Savdska Arabija in Katar sta želela jasno grožnjo vojaškega ukrepanja

Edini, ki je včeraj odkrito govoril o nujnosti vojaškega ukrepanja, je bil katarski zunanji minister šejk Hamad bin Jassim Al Thani. Kot predstavnik države, ki skupaj s Savdsko Arabijo in Združenimi arabskimi emirati že mesece poskuša "upravljati arabsko pomlad", je ocenil, da obstajajo jasne potrebe po odprtju humanitarnih koridorjev in oblikovanje arabskih mirovnih sil, ki bi zagotovile dostavo pomoči in varnost sirskim civilistom. Na podobni valovni dolžini je bila tudi Savdska Arabija. V Riadu so si zaradi regionalnega merjenja mišic z Iranom v Siriji želeli jasno zapisano vojaško grožnjo Asadovemu režimu, če ne bo privolil v premirje. Ker so predstavniki držav na srečanju večinoma govorili zgolj o zagotavljanju humanitarne pomoči civilnemu prebivalstvu, je saudski zunanji minister Saud Al Faisal zasedanje predčasno zapustil.

Po protestnem odhodu in opravljenih bilateralnih pogovorih se je vrnil z idejo o dodatni militarizaciji konflikta. Ker mahanje z vojaško palico Asadovemu režimu postaja vse bolj mlahavo, je podprl željo sirske opozicije po oboroževanju upornikov. "To je odlična zamisel. Morajo se braniti," je dejal Faisal. Ob robu zasedanja so predstavniki Sirskega nacionalnega sveta, osrednjega opozicijskega združenja, lobirali za oboroževanje sirskih upornikov, ki sicer že nekaj mesecev orožje in raketne sisteme nabavljajo v tujini, nato pa jih ob mižanju Zahoda pretihotapijo v domovino.

Ameriška zunanja ministrica Clintonova je na srečanju pozvala k popolni izolaciji sirskega režima. Države naj vzpostavijo režim popolne prepovedi potovanj sirskim uradnikom, prav tako naj se uvede celovit bojkot sirske nafte, prekine investicije v sirsko gospodarsko in zapre sirska veleposlaništva ter konzulate. Tunizijski predsednik Moncef Marzouki je rešitev za končanje krize videl v podelitvi imunitete pred sodnim pregonom Asadu, njegovi družini in visokim predstavnikom režima. "Rusija bi jim nato lahko ponudila azil," je pristavil.

Pogled v obdobje po Asadu

Sirski nacionalni svet (SNC) je srečanje, ki je bilo polno razhajanj, sicer izkoristil za predstavitev svoje vizije Sirije po Asadu. Voditelj SNC Burhan Ghalioun se je pred "prijatelji Sirije" zavzel za nadaljevanje upora proti Asadu, dokler ta ne bo privolil v načrt Arabske lige za politično tranzicijo v državi.

Potem ko bi se Asad umaknil s predsedniškega položaja in pooblastila šefa države začasno predal enemu od svojih podpredsednikov, bi po zamislih SNC te pristojnosti slednjič prevzel na novo oblikovani predsedniški svet, ki bi ga sestavljali nacionalni voditelji. Tranzicijsko vlado pa bi do izvedbe novih volitev oblikovali z osebnostmi iz politike, vojske in tehnokratov, ki se v minulih mesecih niso bojevali proti revolucionarjem.