"Japonska preučuje možnosti za zagotovitev sredstev IMF, vendar pa dogovora o specifični vsoti ne bomo mogli doseči do srečanja finančnih ministrov skupine držav G20 ta konec tedna," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP danes dejal predstavnik japonskega finančnega ministrstva.

IMF, ki skupaj z Evropsko centralno banko (ECB) in Evropsko komisijo zagotavlja finančno pomoč ranljivim članicam s skupno evropsko valuto, je januarja pojasnil, da mora za spopad z dolžniško krizo svojo posojilno sposobnost povečati za do 500 milijard dolarjev (376,03 milijarde evrov).

Prva dama sklada Christine Lagarde in njeno osebje so med voditelji držav G20 že raziskovali, ali bi bili pripravljeni prispevati k okrepitvi sklada, pri čemer so od ZDA dobili odgovor, da ne načrtujejo novih večjih prispevkov.

Japonski finančni minister Jun Azumi pa je ta teden dejal, da države G20 z izjemo Japonske in Kitajske še niso pripravljene na zagotavljanje novih sredstev. Kot je povedal, Tokio in Peking, ki skladu zagotavljata največ sredstev, delita mnenje, "da bi lahko bilo za Evropo še vedno nekaj prostora". Dodal je da bo srečanje finančnih ministrov G20 v mehiški prestolnici nova priložnost za preučitev napredka v zvezi s položajem evropske monetarne unije.

S Kitajske pa so medtem danes sporočili, da bi lahko evropska preiskava uvoza kitajskih jeklenih izdelkov spodkopala trud za spopad s krizo.

Evropska komisija je namreč sprožila preiskavo zoper kitajske jeklarje, ker naj bi ti s pomočjo subvencij z dampinškimi cenami spodkopavali evropsko jeklarsko industrijo. Preiskava je posledica pritožb Združenja evropskih jeklarjev Eurofer.

Ob tem pa so evropski voditelji Peking že večkrat pozvali, naj pomaga pri razreševanju krize držav z evrom in prispeva v mehanizem za stabilnost evra.

Kitajsko ministrstvo za trgovino je izrazilo "veliko nezadovoljstvo" s preiskavo. Izpostavilo je, da bo Bruselj na ta način svetu poslal napačno sporočilo o trgovinskem protekcionizmu.