Preiskovalni sodnik je šest osumljencev umora in nasilništva zaradi ponovitvene nevarnosti poslal v pripor, sedmega, ki je v času umora prestajal zaporno kazen na odprtem oddelku zapora, pa v zaprti oddelek. Na sklep preiskovalnega sodnika so se do zaključka naše redakcije pritožili že štirje osumljenci, o njihovih pritožbah pa bo odločal zunaj obravnavni senat.

V Kočevju in njegovi okolici je še vedno več dodatnih policijskih patrulj, ki skrbijo za varnost. Pojavljajo se tudi grožnje z maščevanjem. "Po dogodku smo obravnavali eno kaznivo dejanje ogrožanja varnosti," nam je prisotnost groženj potrdila Maja Adlešič Ciperle z ljubljanske policijske uprave. Po naših podatkih naj bi šlo za grožnjo sorodnikov oziroma prijateljev umorjenega družini enega izmed napadalcev. Groženj naj bi bilo sicer še precej več - grozili naj bi si tudi na Facebooku - vendar vse niti ne pridejo do organov pregona.

Da se bodo strasti umirile brez dodatnega nasilja, upa tudi predstavnik romske skupnosti v občinskem svetu Marjan Hudorovič, ki se je včeraj udeležil pogreba pokojnega Borisa Zupanca. "Žalostno. Navzven je vse skupaj sicer videti dokaj normalno in upam, da bo tako tudi ostalo. Nihče pa ne more videti v prihodnost, tudi jaz ne. Upam, da bodo vse pristojne institucije opravile svoje delo," nam je včeraj povedal Hudorovič.

Intenzivnejše vloge pri umirjanju strasti ta trenutek očitno ne bo poskusil odigrati niti kočevski župan dr. Vladimir Prebilič, ki pa rešitev na dolgi rok vidi v izboljšanju življenjskih razmer romske skupnosti in njihove vključitve v družbo.

"Občina Kočevje je že pred časom pristopila k pripravi akcijskega načrta ukrepov za Rome v občini Kočevje v obdobju od leta 2010 do 2015, v katerem so predvideni ukrepi za izboljšanje bivalnih razmer in ureditev romskih naselij ter številni ukrepi za izboljšanje vključenosti romskih otrok v šolski sistem. Sicer pa bodo zadnji dogodki še pospešili izvajanje predlaganih ukrepov," obljublja Prebilič.