Več kot enajst let po terorističnem napadu na dvojčka World Trade Centre (WTC) v New Yorku je na isti lokaciji še vedno gradbišče. Najprej je kazalo, da bodo namesto porušenih dvojčkov tam zgradili pet stolpičev (za šestega niso vložili niti dokumentacije), po novem zagotavljajo čez nekaj let največ dva. A to niso edine zadrege pri gradnji novega WTC.

Agencija Port Authority, ki gradi nov WTC na Manhattnu, je priznala, da bi se lahko stroški gradnje zaradi napake v dizajnu povišali za več sto milijonov dolarjev. Port Authority upravlja tudi prometno infrastrukturo v New Yorku in New Jerseyju, toda začasno postajo za podzemno železnico je zgradil tako, da onemogoča dostop do odlagališč za nakladanje pod stolpnicami WTC. Zato so morali zgraditi pet začasnih odlagališč nad zemljo, da bi omogočili vsaj prevoz pohištva v pisarne novih stolpnic. Stroški za gradnjo teh odlagališč tovora bodo milijonski. Direktor Port Authority Patrick Foye priznava napako, ki bi jo "morali opaziti že pred leti, ko so nastajali načrti". Projekt novega WTC se ni podražil samo zaradi te napake. Stroški gradnje novega kompleksa naj bi bili višji za kar 700 milijonov dolarjev od ocene, ki so jo določili leta 2008, kajti po zadnjih napovedih naj bi gradnja treh novih stolpnic stala kar 3,8 milijarde dolarjev.

Nič bolj gladko ne teče s pridobivanjem najemnikov pisarn v bodočem WTC. Najvišja stolpnica, ki bo imela 104 nadstropja, je oddala 60 odstotkov svojega prostora. Manj pa se najemniki zanimajo za prostore v tretji stolpnici, ki naj bi imela 80 nadstropij, saj niso našli najemnikov niti za prvih deset nadstropij. Če jim to niti v prihodnjih mesecih ne bo uspelo, bodo lahko po dogovoru z investitorjem zgradili le sedem nadstropij. Gradnjo druge najvišje stolpnice v kompleksu WTC, ki naj bi imela 88 nadstropij, pa so zaradi pomanjkanja zanimanja podjetij za najem prostorov že ustavili. Gradnjo so dodatno upočasnili finančne težave gradbenega podjetja, ki je polagalo jeklo, in spor z muzejem, ki so ga zgradili v spomin žrtvam terorističnega napada. Kot trdi Patrick Foye, direktor investitorske agencije Port Authority, bodo najvišjo stolpnico v kompleksu zgradili do konca prihodnjega leta.

Spomnimo, dvojčka WTC na Manhattnu sta zaradi terorističnega napada Al Kaide padla 11. septembra 2001. Prejšnji World Trade Center je sestavljalo sedem objektov s prevladujočima in najvišjima dvojčkoma, ki sta bila ob odprtju tudi najvišji zgradbi na svetu. Kompleks so uradno odprli aprila 1973. Po prvotnih načrtih naj bi postavili pet novih stolpnic in spominski muzej žrtvam terorističnega napada. Prvi stolpič novega WTC naj bi dokončali leta 2013, prestale štiri pa do leta 2020.

Izvirni WTC s pripadajočimi poslovnimi objekti so načrtovali v šestdesetih minulega stoletja, arhitekturno zasnovo je podpisala pisarna Minoru Yamasaki s partnerji iz Michigana. Projekt WTC je nastal kot urbani načrt prenove mesta, vodil pa ga je David Rockefeller, ki je skušal oživiti predvsem spodnji Manhattan.

Stolpiča WTC v New Yorku sta kmalu dobila višje tekmece po svetu. V Dubaju, na primer, so predlani odprli novi najvišji nebotičnik na svetu, več kot 800-metrski Burj Dubai. Gre za novo najvišjo stavbo na svetu, ki je približno dvakrat višja od Empire State Building, njeno konico pa je mogoče videti tudi z razdalje 95 kilometrov.

Zasnova več kot 160-nadstropne zgradbe je snovalce postavljala pred povsem nove in izjemno zahtevne tehnične in logistične izzive. Ne le zaradi višine, temveč tudi zaradi težav z vetrovi, ki jim je Dubaj izpostavljen, in zaradi bližine tektonske prelomnice ter s tem geoloških nevarnosti. V času gradnje je v stolpnico dvakrat udarila strela, prizadel jo je tudi potres, soočali so se tudi z vsemi možnimi vrstami vetrov s hitrostjo do 50 kilometrov na uro, ki na vrhu nebotičnika dosežejo tudi do trikrat višjo hitrost, je poročal britanski BBC.

Že tik pred odprtjem so prodali 90 odstotkov prostora v zgradbi in ustvarili več kot 10-odstotni dobiček, čeprav so sprva pričakovali, da bodo zadovoljni že zgolj s povrnitvijo naložbe, vredne milijardo in pol dolarjev. Pri tem je seveda pomagalo dejstvo, da so bili prostori naprodaj že od leta 2004, večino pa so pokupili v prvih dveh dneh.

V stolpnici je 900 stanovanj in poleg teh še 144 stanovanj, ki jih je opremil Giorgio Armani, 37 nadstropij pisarn in prvi Armanijev hotel na svetu. Ponaša se še z restavracijo v 122. nadstropju, razgledno ploščadjo v 124. nadstropju, štirinadstropnim fitnes centrom ter 11 hektarjev velikim parkom.

Burj Dubai je z velikim naskokom najvišji nebotičnik na svetu in je daleč za seboj pustil dotlej vodilno zgradbo Taipei 101, ki stoji v tajvanski prestolnici in v višino meri 508 metrov. Vendar pa Burj Dubai ni le najvišja zgradba na svetu, temveč je postal tudi najvišja struktura na svetu in s tem prehitel KVLY-TV v Blanchardu v Severni Dakoti v ZDA; je tudi najvišja samostoječa struktura, kar je bil dotlej stolp CN v Torontu v Kanadi. pm