Predsednik Eko kroga Uroš Macerl je danes za STA povedal, da je peč v Lafargeu omejena na proizvodnjo 1000 ton klinkerja dnevno, sedaj že razveljavljeno okoljevarstveno dovoljenje pa mu je dovoljevalo proizvodnjo 1400 ton klinkerja na dan.

Da bi se izognili napačnim tolmačenjem, je Eko krog julija lani inšpekcijo za okolje zaprosil, da jim pojasni, kako v Lafarge Cementu nadzira kapaciteto peči in spoštovanje njenih omejitev. Kot je dejal Macerl, so jim z inšpektorata odgovorili le, da ta nadzor opravljajo tako v okviru rednega kot tudi izrednega nadzora.

Eko krog je po tem zahteval dodatna pojasnila, inšpekcija za okolje pa je odgovorila, da v okviru nadzora ne preverja kapacitete peči oz. koliko je znašala proizvodnja klinkerja za vsak posamezen dan.

Macerl meni, da so čistilne naprave trboveljske cementarne dimenzionirane na določeno kapaciteto proizvodnje, kar pomeni, da so bile te naprave zaradi večje proizvodnje preobremenjene, posledica pa so bili večji izpusti škodljivih emisij v zrak.

V Eko krogu se sprašujejo, kdo je v Lafarge Cementu odobril večjo proizvodnjo od dovoljene, in ob tem napovedujejo, da bodo zadevi prišli do dna.

Eko krog nezaupljiv tudi do sestanka novega ministra in predstavniki Lafarge Cementa

Sprašujejo se tudi, kam umestiti sestanek med novim ministrom za kmetijstvo in okolje Francem Bogovičem in predstavniki Lafarge Cementa, ki je potekal že takoj prvi dan ministrovega službovanja. Macerl ocenjuje, da ni šlo za nobeno naključje in upa, da bo Bogovič v kratkem sprejel tudi aktiviste Eko kroga.

Zaradi slabih izkušenj iz preteklosti so v Eko krogu zaskrbljeni nad omenjenim srečanjem, zato Bogoviča sprašujejo, kdo je bil pobudnik sestanka in ali je bilo srečanje oz. lobistični stik prijavljeno pri protikorupcijski komisiji skladno z zakonom o integriteti in preprečevanju korupcije.

"Preseneča nas, da je uspelo tovarni s tako slabim ugledom dobiti sestanek z vami in to na sam dan, ko ste prevzeli posle ministra. Zelo naivni bi morali biti, če bi hoteli verjeti, da gre tukaj za naključje oz. da se je delovanje Lafarge Cementa spremenilo," so aktivisti Eko kroga zapisali v pismu Bogoviču.