Enainosemdesetletni milijarder je bil sumljivo nasmejan, ko je s Sunom v rokah odšel na srečanje z več kot ogorčenimi uslužbenci tega tabloidnega dnevnika, najbolj dobičkonosnega Murdochovega časopisa na Otoku, ki so se po aretacijah že osmih sedanjih in dveh nekdanjih urednikov in novinarjev bali, da bo Sun doletela podobna usoda, kot je lani ukinjeni tednik News of the World.

Aretacije ga bolijo

Murdoch ni samo pohvalil njihovega "odličnega dela" in jim zagotovil, da je "Sun del mene", ampak je napovedal, da se mu zelo kmalu pridružil tednik Sun on Sunday. Obenem je preklical začasno prepoved dela, ki jo je Sunovo vodstvo izreklo aretiranim urednikom in novinarjem (ti niso uradno obtoženi še ničesar in so po plačilu varščine na prostosti). V elektronskem pismu vsem zaposlenim je napisal, da so dobrodošli na delovnem mestu, da je vsakdo nedolžen, dokler mu ne dokažejo krivde, in da ga "nedavne aretacije bolijo", vendar je dodal, da "nezakonitih aktivnosti enostavno ni mogoče dopustiti in ji ne bo dopuščal". Milijarder Murdoch bi pred letom dni, ko mu je britanski politični in policijski vrh jedel iz roke, probleme verjetno rešil z nekaj telefonskimi pogovori.

Od izbruha prisluškovalne afere News of the Worlda pa se ga politiki izogibajo kot kužnega, policija, ki je zaradi te afere lani izgubila poveljnika, njegovega namestnika in dobro ime, pa je v preiskavi korupcije zelo maščevalna: aretirala je deset Sunovih veteranov, ki naj bi podkupovali policiste, pa samo tri aktivne in enega nekdanjega policista, ki naj bi sprejemali podkupnine. V britanskem tisku trdijo, da so policisti za prodajo podatkov sunovcem v žepe spravili več kot 100.000 funtov in da so nekateri policisti in drugi državni uslužbenci od Suna dobivali redni letni "honorar", ki je znašal 10.000 funtov.

Zaposleni pri Sunu so bili več kot ogorčeni, ker so bile aretacije posledica dokumentov, ki jih je policiji dal julija lani v Murdochovi korporaciji ustanovljen "Odbor za upravljanje in standarde" (MSC). Ta naj bi za skesanega Murdocha, ki je vedno trdil, da se mu ni sanjalo o prisluškovanju in drugih nezakonitih metodah zbiranja novinarskih informacij, "izsušil močvirje" in "očistil hišo". Grozili so z "vstajo" in najemom znanega odvetnika za človekove pravice Geoffreya Robertsona, ki v svoji časopisni kolumni trdi, da je MSC s tem, ko je policiji dal podatke o imenih - virih informacij Sunovih urednikov in novinarjev - kršil njihove človekove pravice. "Gojenje virov informacij je nujno za novinarje in javnost. To je glavno orodje novinarskega poklica in način, s katerim pridejo do informacij mogočnih korporacij in vladnih ministrstev, ki bi radi svoje barabije ohranili v tajnosti ali jih po svoje priredili za javnost," piše Robertson. Po drugi strani je bilo sunovce strah za službe. Murdoch naj bi bil sicer čustveno navezan na Sun, svoj prvi časopisni nakup v Britaniji leta 1969, ki je postal temelj, na katerem je gradil svoj medijski imperij zunaj Avstralije, vendar ga pri reševanju Sunove krize gotovo ne vodijo čustva, ampak ohranitev vladavine Murdochov v imperiju in denar. Ali kot je dejal eden izmed britanskih novinarskih kolegov: "Murdoch ima rad Sun, vendar ima še raje svoj imperij."