Kosovska predsednica Afitete Jahjaga je v nagovoru ob tej priložnosti dejala, da je prihodnost Kosova v Evropski uniji. Poudarila je, da "vsi državljani, brez razlik, vidijo prihodnost celotnega Kosova znotraj EU in zveze Nato in v trajnem prijateljstvu z ZDA", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Tik pred praznovanjem obletnice se je velika večina Srbov s severa Kosova na referendumu izrekla, da ne priznavajo institucij kosovske države. Čeprav referendum ni imel večjega vpliva na politično dogajanje na Kosovu, pa je pokazal, da kosovska vlada nima nadzora nad tem delom svojega ozemlja.

Poleg preglavic, ki jih Prištini povzroča 120.000 Srbov, živečih na Kosovu, se vlada premiera Hashina Thacija štiri leta po razglasitvi samostojnosti sooča tudi z naraščajočo revščino med kosovskim prebivalstvom. To je sicer eno najrevnejših v Evropi. Povprečna mesečna plača znaša 250 evrov, brezposelnih je 40 odstotkov prebivalstva, okoli 15 odstotkov ljudi pa živi z manj kot evrom na dan.

Poleg tega velik problem predstavlja korupcija. Kot je lani oktobra opozorila Evropska komisija, "ostaja korupcija velika težava, kapacitete za preiskave in stopnja strokovnosti pa so omejene".

"Edini, ki bodo praznovali, bodo vladni uslužbenci, ki so postali najbogatejši ljudje na Kosovu z delom v politiki podnevi in kot poslovneži ponoči," je dejal Albin Kurti, vodja opozicijskega gibanja Samoodločba.

Kosovo je od razglasitve neodvisnosti leta 2008 sicer priznalo skoraj 90 držav, vključno z večino držav EU, tudi Slovenija, in ZDA. Neodvisnosti Kosova še naprej ne priznava Srbija s podporo Rusije.