Kitajci iz nekdanje britanske kolonije svojih rojakov ne marajo, ker naj bi ti preveč silili v njihovo mesto. Prejšnji teden je hongkonški dnevnik Apple Daily objavil karikaturo ogromne kobilice, ki grozi, da bo iz hriba celinske Kitajske skočila na gozd hongkonških nebotičnikov. Na spletu pa se je kot virus razširil video, ki povzema temo napada kobilic in pri tem poudarja primitivnost celinskih Kitajcev. Ti naj bi pomagali svojim otrokom pri opravljanju potrebe na pločnikih, pljuvali, se prerivali skozi gnečo, vrivali v čakalne vrste in v dragih butikih kupovali vse mogoče.

"Ljudje iz Hongkonga, ki so v splošnem pomenu besede civilizirani, se ob neciviliziranem vedenju celinskih Kitajcev, ki mislijo, da jim njihovo bogastvo dovoljuje vse, počutijo slabo. Sistem vrednot teh povsem temelji na denarju," je za pariški dnevnik Le Monde dejal Jimmy Ali, eden od lastnikov Apple Dailyja.

Med drugim so v Apple Dailyju ogorčeni, ker številne nosečnice s celinske Kitajske prihajajo rojevat v Hongkong, samo lani jih je bilo 40.000. Njihovi otroci tako dobijo pravico do bivanja v Hongkongu in v Apple Dailyju se pritožujejo, ker naj bi jih bile bolnišnice polne in ker naj bi ogrožali šolski sistem, ki je nastal pod vplivom britanskega. Prebivalci Hongkonga pa se jezijo na celinske Kitajce tudi zato, ker kupujejo prazna stanovanja, zaradi česar cene nepremičnin rastejo v nebo.

Stvari so se zaostrile 15. januarja po incidentu v podzemni železnici, ki ga je ena od prič posnela in objavila na spletu. Eden od otočanov je, zelo brezobzirno, stresel svojo jezo na skupino Kitajcev, ki so precej neotesano jedli rezance v podzemni, kjer je prepovedano jesti in piti. Drugi potniki so se z njim strinjali: "To so kontinentalni Kitajci, nič presenetljivega." Šele kontrolor je nekako rešil situacijo.

Na spletu so sledili komentarji, tudi s kontinentalne Kitajske. Kong Qingdong, univerzitetni profesor iz Pekinga, je še prilil olja na ogenj, ko je zapisal, da so prebivalci Hongkonga "psi britanskega imperializma" in "tatovi". Neki poslovnež iz Hongkonga pa je zapisal: "Še pred desetimi leti smo bili na Kitajskem dobrodošli. Zdaj pa nas gledajo zviška in nas obravnavajo kot bratrance, ki se jih sramuješ."

Vsekakor se v jezi med prebivalci Hongkonga skriva tudi tesnoba ob negotovi politični in gospodarski prihodnosti. Prebivalce nekdanje britanske kolonije je predvsem strah, da bodo izgubili avtonomijo. Veliko pa je tudi politične manipulacije: kot se dogaja vsepovsod, so za vse težave krivi tujci, ki so v Hongkongu rojaki s celinske Kitajske.