Ameriški predsednik Barack Obama je povedal, da so trdni odnosi med državama ključnega pomena, Xi pa si od obiska nadeja poglobitev medsebojnega razumevanja in prijateljstva med svetovnima silama. ZDA in Kitajska sta se v zadnjem času sporekli glede trgovanja, valut in človekovih pravic, poleg tega je Kitajska vložila veto na resolucijo Varnostnega sveta o Siriji, kar je ujezilo ameriško diplomacijo.

Xi, ki bo v ZDA do konca tedna, je povedal, da je imel z ameriškim podpredsednikom Joejem Bidenom in zunanjo ministrico Hillary Clinton iskren pogovor o človekovih pravicah.

"Opozoril sem, da je Kitajska naredila ogromne in priznane dosežke na področju človekovih pravic v zadnjih 30 letih, odkar se je oprla in začela z reformami,“ je povedal Xi, dodal pa je: "Seveda so izboljšave vedno možne, ko gre za človekove pravice.“

Pred Belo hišo so se zbrali podporniki neodvisnosti Tibeta

Xijeve izjave o vprašanju človekovih pravic se skladajo z izjavami kitajskega predsednika Huja, ki je nekaj podobnega povedal med lanskim obiskom v Washingtonu. Letošnji obisk pa poteka med vedno večjimi skrbmi zaradi pritiskov na protestnike v Tibetu. Pred Belo hišo so se zato med obiskom zbrale množice, ki podpirajo tibetanske napore za samostojnost.

V pogovorih med Obamo in Xijem v ovalni pisarni sta sicer prevladovali vprašanji kitajskih trgovskih praks, ki jih Američani označujejo za nepoštene, kot tudi vrednost juana.

Obama je po pogovorih povedal, da pozdravlja miroljubni vzpon Kitajske, a je dodal: "S Kitajsko hočemo sodelovati, da bi zagotovili, da vsi delujejo v skladu z istimi pravili, ko gre za svetovni ekonomski sistem. To pomeni tudi to, da poteka uravnovešen tok trgovanja ne le med ZDA in Kitajsko, temveč po vsem svetu.“

Xi je pozdravil nadaljnjo gospodarsko sodelovanje med ZDA in Kitajsko in dodal, da se morajo vsa vprašanja rešiti v dialogu in ne s "protekcionalizmom“. Obama pa je v zasebnem pogovoru Xiju povedal, da je razočaran nad kitajskim vetom resolucijo o Siriji, je za CNN povedal neimenovan vir.