Protestniki so se danes zbrali v šiitskih vaseh na obrobju Maname, od koder so se odpravili proti nekdanjemu Bisernemu trgu, kjer so demonstranti lani vztrajali cel mesec, preden so jih pregnale varnostne sile.

Protestniki so med pohodom vzklikali "Dol s (kraljem) Hamadom!", sunitskim monarhom, čigar dinastija al Kalifa kraljestvu z večinskim šiitskim prebivalstvom vlada od 18. stoletja.

Koalicija mladih revolucije 14. februarja, radikalna skupina, ki deluje neodvisno od politične opozicije pod vodstvom stranke al Vefak, je današnji dan razglasila za dan vrnitve na Biserni trg, ki je bil po zatrtju protestov sredi marca porušen, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Med lansko vstajo je bilo ubitih 35 ljudi, med njimi je bilo pet pripadnikov varnostnih sil in pet pripornikov, ki naj bi jih mučili do smrti, je ugotovila mednarodna preiskava.

V Teheranu prvič po letu dni protesti opozicije

V Teheranu so danes prvič v zadnjih 12 mesecih potekali mirni protivladni protesti, danes piše na spletni strani skupine Kaleme, ki pripada t.i. opozicijskemu Zelenemu gibanju. Proteste ob obletnici lanske aretacije opozicijskih voditeljev Mira Hoseina Musavija in Mehdija Karubija spremljajo varnostne sile.

Po navedbah spletne strani Kaleme je število ljudi, ki so se pridružili mirnim demonstracijam v središču Teherana, postopno naraščalo. Spletna stran opozicijske skupine Džaras je medtem poročala, da so oblasti v osrednjem Teheranu namestile tudi veliko število pripadnikov policijskih in varnostnih sil, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Po navedbah prič so pripadnike policije in varnostnih sil namestili v več predelih Teherana, še posebej v bližini univerze, poudarili pa so, da jih ni toliko kot med lanskimi protesti. Tujim medijem protestov ni dovoljeno pokrivati, tako da navedb opozicijskih skupin ni mogoče potrditi.

Iranske oblasti so sicer pozvale ljudi, naj se protestov ne udeležijo, oblasti v Teheranu pa so sporočile, da bodo uvedli vse potrebne ukrepe za preprečitev tovrstnih zborovanj.

Protesti so potekali ob obletnici aretacije nekdanjega premiera Musavija in nekdanjega predsednika parlamenta Karubija, ki sta leta 2009 kandidirala na predsedniških volitvah. Volitve, na katerih je zmagal sedanji predsednik Mahmud Ahmadinedžad, so zasenčile obtožbe o goljufijah in nepravilnostih.

Lanski aretaciji Musavija in Karubija so sledili protesti njunih privržencev. Več tisoč je bilo aretiranih, med njimi jih je več kot sto še vedno v zaporu.