Na referendumu bodo volivci z "da" ali "ne" odgovorili na vprašanje, ali sprejemajo institucije republike Kosovo.

Priprave na referendum so oteževale slabe vremenske razmere in razgiban teren, kar bo vplivalo tudi na hitrost obveščanja o volilni udeležbi, je za srbsko tiskovno agencijo Beta povedal član komisije za izvedbo referenduma Ljubo Radović.

Referendumu nasprotujejo predstavniki mednarodne skupnosti na Kosovu, ki menijo, da je to korak nazaj, poleg tega pa glasovanje ne bo imelo nikakršnih pravnih posledic. Proti referendumu so tudi predstavniki uradnega Beograda, ker menijo, da bo poslabšal položaj Srbije in kosovskih Srbov.

Kosovske oblasti so izrazile pričakovanje, da bo referendum potekal brez incidentov. Namestnik kosovskega premiera Hajredin Kuci je dejal, da oblasti v Prištini referendum jemljejo zelo resno. "To je nezakonit referendum brez pravnega ali političnega učnika. To je poskus skupine tamkajšnjih Srbov, da dobijo demokratično legitimnost napram ostalim Srbom," je menil.

Del glasovnic je dvojezičnih, v srbskem in albanskem jeziku. Za zdaj sicer ni znano, ali se bodo Albanci udeležili referenduma. Iz treh albanskih vasi v občini Zvečan so sicer sporočili, da ne želijo glasovati. 82 volišč bo oba dneva odprtih od 7. do 19. ure.