Obama je obljubil, da bo do konca svojega prvega mandata prepolovil proračunski primanjkljaj, vendar se je ta doslej le povečeval. Šef kabineta Bele hiše Jacob Lew je v nedeljo na ameriških televizijah Obamo opravičeval, da se je moral spopadati s hudo recesijo in visoko stopnjo brezposelnosti, zato zvezne porabe ni bilo mogoče krčiti hitreje.

Dejal je, da je administracija na poti, da do leta 2018 zniža primanjkljaj pod tri odstotke bruto domačega proizvoda (BDP), kar je po mnenju ekonomistov vzdržna raven. Lew je ob tem poudaril, da mora kongres do konca februarja nujno podaljšati začasne davčne olajšave na plače, sicer se bo gospodarsko okrevanje zanesljivo spet ustavilo.

Obamov proračun za leto 2013 naj bi polagal temelje za 4000 milijard dolarjev prihrankov v naslednjih desetih letih, kar bi dosegli z zmanjšanjem porabe in odpravo davčnih olajšav za posameznike ali družine, ki zaslužijo več kot 250.000 dolarjev na leto. Do leta 2018 naj bi bilo primanjkljaja le še za 575 milijard dolarjev.

Predlaga uvedbo tako imenovanega Buffettovega pravila, da milijonarji plačajo najmanj 30 odstotkov davka na zaslužek. Pravilo nosi ime po milijarderju Warrenu Buffettu, ki je pripravljen plačati več davka, saj se mu zdi neumno, da ga zdaj plačuje po nižji stopnji kot njegova tajnica.

Predlaga tudi uvedbo novega davka za velike banke v vrednosti 61 milijard dolarjev. S tem denarjem naj bi povrnili porabljeno za reševanje bank v času finančne krize in za pomoč lastnikom domov, ki jim grozijo zaplembe.

Obama želi zbrati tudi 41 milijard dolarjev z odpravo davčnih olajšav naftnim, plinskim in premogovnim podjetjem, proračun pa upošteva tudi prihranke zaradi konca vojne v Iraku in iztekanja vojne v Afganistanu.

Z novimi davki bi v desetih letih v proračunu zbrali najmanj 1500 milijard dolarjev. Lew zagotavlja, da bodo za vsak nov dolar davkov porabo zmanjšali za 2,50 dolarja. Vendar to republikancev ne pomirja in nasprotujejo vsem novim davkom, obenem pa kritizirajo Obamo, da ne zmanjšuje dovolj porabe. V napetem predvolilnem letu bodo prepiri trajali najmanj do splošnih volitev 6. novembra.

Obamov proračun predvideva skupaj 360 milijard dolarjev prihrankov v programih za zdravstveno zavarovanje starejših (Medicare) in revnih (Medicaid), predvsem na račun manjših izplačil zdravstvenim ustanovam. Obenem proračun predvideva 467 milijard dodatne porabe za transport, 30 milijard dolarjev za posodobitev 35.000 šol in 30 milijard dolarjev za pomoč državam pri zaposlovanju učiteljev, policistov, gasilcev in reševalcev.