Potem ko je vlada na nujni seji ponoči vendarle potrdila dodatne varčevalne ukrepe, sta se danes tako vodja socialistične stranke Pasok George Papandreu kot tudi vodja konservativne Nove demokracije Samaras izrekla za potrditev ustreznega zakona v parlamentu. Od skupno 236 poslancev, ki pripadajo njunima strankama, sta zahtevala, da v nedeljo glasujejo za zakon.

V vojni, zmaga je nujna

Papandreu, predhodnik Papademosa na čelu grške vlade, je ob tem poudaril, da so v "vojni za Grčijo", v kateri preprosto morajo zmagati. Zavrnitev ukrepov bi bila po njegovem mnenju katastrofalna. Samaras pa je med drugim menil, da "mora država obstajati še naprej in se postaviti na lastne noge".

Je pa Samaras obenem vztrajal, da morajo nedeljski potrditvi ukrepov in dokončnem dogovoru z zasebnimi upniki o delnem odpisu grških dolgov slediti predčasne parlamentarne volitve. Kot je napovedal, bo Nova demokracija zahtevala razpustitev parlamenta in ne bo pristala na podaljšanje mandata sedanji vladi. Redne volitve bi sicer potekale oktobra 2013.

Oba sta govorila na današnjih zasedanjih svojih poslanskih skupin, ki se sestajata pred začetkom razprave o spornih dodatnih varčevalnih ukrepih v grškem parlamentu. Ta se bo na ravni odborov pričela danes popoldne, v nedeljo pa bo na vrsti najprej razprava na plenarnem zasedanju parlamenta in nato, predvidoma zvečer, še glasovanje.

Veliko tveganje za bankrot

Dodatni varčevalni ukrepi so eden od pogojev, če želi Grčija dobiti nov paket finančne pomoči iz Evrope. Brez njega tvega bankrot že 20. marca, ko ji bo za plačilo zapadlo približno 14,5 milijarde dolga. Finančni ministri držav v območju evra bodo odločitev o drugi pomoči Grčiji predvidoma sprejeli v sredo.

Dodatni varčevalni in reformni ukrepi so sicer le eden od treh pogojev, ki jih mora izpolniti Grčija za pridobitev te pomoči. Drugi pogoj je, da Grčija privarčuje še 325 milijonov evrov in tako doseže dogovorjeni cilj glede zmanjšanja javnofinančnega primanjkljaja za letos. Poleg tega območje evra zahteva še "trdna politična zagotovila" grških vladajočih strank, da bodo uresničevale zaveze.

Kabinet zapustilo pet članov

Da podpora dodatnemu varčevanju celo v vladnih vrstah ni zares trdna, se je znova pokazalo v petek, ko je kabinet zapustilo kar pet članov, med njimi minister za promet ter namestnik zunanjega ministra. Najmanjša koalicijska stranka, nacionalistični Laos, je sicer v petek napovedala, da novega varčevanja v nedeljo ne bo podprla. A Pasok in Nova demokracija imata dovolj glasov za potrditev ukrepov tudi brez Laosa - če bodo seveda njuni poslanci v nedeljo dejansko glasovali v skladu z navodili.

Po ocenah grških medijev naj bi proti varčevalnim ukrepom glasovalo najmanj 30 poslancev iz vladnega tabora. Varčevalni ukrepi naj bi predvidevali drastično krčenje sredstev v javnem sektorju in se med drugim nanašajo na znižanje minimalne plače za 22 odstotkov, 20- do 30-odstotno znižanje plač v javnem sektorju, odpravo številnih ugodnosti za javne uslužbence in znižanje pokojnin.