"Od novega ministra za notranje zadeve zato pričakujemo, da bo v proračunu zagotovil sredstva za zaposlovanje novih policistov in za opremo ter da bo čim prej ukrepal, da bi rešili vsaj najhujše težave," je ob tem poudaril predsednik sindikata Zoran Petrovič.

Nezasedenih več kot 420 delovnih mest

Policija bi morala v teh kriznih časih dobro funkcionirati, policisti pa bi morali biti sposobni učinkovitega ukrepanja, vendar je to vse težje. "Že če bi prišlo do kakšnih nemirov na dveh različnih krajih hkrati, preprosto ne bi mogli ukrepati," je nazoren Petrovič, ki meni, da policija ni več primerljiva z drugimi državnimi službami. Bremena krize v javni upravi namreč ne čutijo vsi enako, saj imajo v nekaterih delih javnega sektorja sodobno opremo, zaposlenim pa izplačujejo dodatke, ki presegajo mizerne plače v policiji. "Dejstvo, da osnovno opremo, denimo neprebojne jopiče, računalnike in podobno dobivamo iz drugih resorjev, kaže, da smo drugorazredni javni uslužbenci," je ogorčen Petrovič. Če bodo sredstva za policijo še naprej zmanjševali, bo položaj kmalu še slabši, bije plat zvona predsednik sindikata, ki ocenjuje tudi, da sistem javnih naročil v policiji ne deluje, zato bi ga morali prilagoditi naravi njihovega dela.

Da je policistov že nekaj let premalo, je znano, zaskrbljujoče pa je, da so lani zabeležili najslabšo zasedenost delovnih mest v policiji doslej. Trenutno je v policiji nezapolnjenih še več kot 420 delovnih mest. Največji manko opažajo na področju splošnih policijskih nalog in prometa, medtem ko k stopnjevanju težav precej pripomorejo tudi odhodi iz policije in upokojitve, lani se je denimo upokojilo 120 ljudi, pravi sekretar sindikata Aleksander Žnidarko. Ker nadomestnih zaposlitev ni in ker so v policijskih vrstah že tako kadrovsko podhranjeni, vse pogosteje prihaja do preobremenjenosti zaposlenih, kar se izraža v izgorelosti in manjši učinkovitosti. Ob vsem skupaj policisti utehe ne morejo najti niti v plačah, saj so njihove plače pod državnim povprečjem, najnižja neto plača policista skupaj z dodatki v lanskem decembru pa je denimo znašala zgolj 716 evrov.

Nekateri ne morejo dobiti niti bund

Podobno klavrno je tudi stanje opreme, vozil in prostorov, v katerih delajo policisti, zato sekretar sindikata Borut Jakopin ocenjuje, da skupaj s kolegi delajo v nemogočih razmerah. "Delo na mejnih prehodih ponekod še vedno poteka v kovinskih zabojnikih, ki jih lahko prevrne že močnejši veter, ponekod v prostorih piha tudi pri zaprtih oknih, asfalt na parkiriščih razpada, tla se pogrezajo. Povprečno policijsko vozilo ima prevoženih 150.000 kilometrov, ne prav malo je celo takšnih s prevoženimi 300.000 kilometri. V večini policijskih enot niso še nikoli zamenjali pohištva, primanjkuje jim osnovne pisarniške opreme in materiala, denimo fotokopirnih strojev, mnogi policisti ne morejo dobiti niti osnovne opreme, na primer bund ali jopičev," je samo najbolj očitne primere naštel Jakopin in dodal, da denarja za vzdrževanje in popravila preprosto ni.

Zato je skrajni čas, opozarjajo v sindikatu, da se naša država odloči, kakšno policijo potrebujemo, saj gre konec koncev za naložbo v varnost Slovenije in njenih prebivalcev.