Na agenciji pričakujejo povišane koncentracije še danes. Na pojav so se odzvali tudi v Zavodu za zdravstveno varstvo Koper, kjer do nedelje odsvetujejo zadrževanje na odprtem. Direktor zavoda Milan Krek je v sporočilu zapisal: "Prebivalstvu na tem območju priporočamo, da se v času povečane prisotnosti drobnih prašnih delcev v zraku ne zadržujejo na odprtem. Odsvetujemo tudi izvajanje večjih fizičnih naporov, kot so treningi na prostem ali težko fizično delo. Posebno občutljive skupine prebivalstva so otroci, bolniki in starejši nad 65 let."

V zavodu ocenjujejo, da prašni delci izvirajo iz narave in tudi koprskega pristanišča, kjer jim ne uspe povsem preprečiti dvigovanja prahu na terminalu za razsute tovore. Prašni delci povzročajo draženje dihalnih poti in posledično kašelj. Zaradi svoje majhnosti prodirajo globoko v dihalne poti. Pri tem povzročajo vnetje na dihalnih poteh, kar pa daje dobre pogoje za razvoj virusnega ali bakterijskega vnetja dihal.

Pri ljudeh, ki imajo tudi že sicer težave z dihali (astma, kronična obstruktivna bolezen), in srčnih bolnikih ti delci še posebno motijo in poslabšujejo njihovo bolezensko stanje, zato naj obiščejo zdravnika, če se jim zdravstveno stanje poslabša, svetuje Krek, ki opozarja na določene posledice vdihavanja drobnih prašnih delcev.

"Drobni prašni delci imajo tudi dolgoročne vplive na zdravje človeka in povečajo verjetnost za nastanek motnje srčnega ritma, možganskega in srčnega infarkta, raka, povišanega srčnega tlaka, bolezni dihal, vnetje grla in prezgodnje umrljivosti," opozarja Krek.

Gre za drugo opozorilo koprskega zavoda za zdravstveno varstvo v enem tednu. V minulem tednu so v Luki Koper ob tovrstnem dogodku pojasnili, da sta premog in železova ruda naravni, nepredelani rudnini, ki po razpoložljivi dokumentaciji nista nevarni za ljudi in okolje. Se pa taki delci, najnevarnejši so majhni prašni delci, najdejo povsod v okolju, na primer na gradbiščih, cestah, kamnolomih in drugje.