V skladu z oceno Evropske agencije za nadzor v bančnem sektorju (Eba) potrebuje slovenska sistemska banka NLB do konca junija dokapitalizacijo v višini 320 milijonov evrov. Vprašanje, ali bo pri dokapitalizaciji sodelovala tudi KBC, ki je 25-odstotna lastnica NLB, je odprto. Tudi Vanhevel danes ni bil konkreten v svojih odgovorih. "Ponovim lahko, kar sem povedal že večkrat. Sodelovali bomo samo, če nam bo to prineslo dodano vrednost in če bo to v okviru našega dogovora z Evropsko komisijo, v skladu s katerim moramo sicer dezinvestirati naše sodelovanje v NLB," je dejal direktor KBC.

Na vprašanje, ali je njihova prioriteta prizadevanje za večinski delež v NLB ali prodaja deleža, pa je odgovoril, da "ostajajo na ravni, kjer so, in da lahko le ponovi, kar je že rekel glede dokapitalizacije". Podobno zadržan je bil Vanhevel glede načrtov sodelovanja z novo slovensko vlado. Na vprašanje, ali pričakuje nov delničarski sporazum z novo vlado, je odgovoril, da nova vlada še ni zaprisegla in da tega ne bo komentiral. Prav tako ni želel komentirati krize v vodenju NLB in slabih rezultatov banke. "Probleme mora reševati lokalni nadzorni odbor, to je njihova vloga in tega ne želim dodatno komentirati," je dejal. Na vprašanje, ali je NLB najslabša banka v njihovi skupini, pa je dejal, da "težko na tak način komentira NLB".

Vanhevel ni želel komentirati niti navedb o tem, da naj bi slovenska centralna banka imenovala izredno upravo v NLB. "Nimam nobenih informacij in nobenega komentarja o tem," je dejal. "Mi imamo že deset let enako politiko. Smo odgovoren delničar in to bomo tudi ostali," je še povedal Vanhevel v povezavi z njihovimi načrti z NLB. KBC mora v skladu z načrtom prestrukturiranja banke, ki ga je odobrila Evropska komisija, za sodelovanje pri dokapitalizaciji dobiti dovoljenje Evropske komisije, saj dokapitalizacija ni v skladu s predvidenim programom dezinvestiranja.

Na vprašanje, ali jim program prestrukturiranja, ki ga je odobrila komisija, sploh dovoljuje dokapitalizacijo, pa je Vanhevel že februarja lani odgovoril, da na hipotetična vprašanja ne bo dajal odgovorov, češ da lahko to vodi v neskončne hipoteze. NLB bo rezultate poslovanja v lanskem letu objavila prihodnji četrtek, potem ko se bodo z njimi seznanili nadzorniki banke. Glede na danes objavljene poslovne rezultate KBC bi bilo moč sklepati, da je največja slovenska banka v lanskem letu ustvarila okoli 230 milijonov evrov izgube, od tega samo v zadnjem četrtletju okoli 140 milijonov.

KBC namreč v svojem finančnem poročilu navaja kategorijo pridruženih podjetij, ki tradicionalno predstavlja lastniški delež KBC v NLB. Ta znaša odtenek več kot 25 odstotkov. Sodeč po danes objavljenem poročilu je delež KBC v izgubi NLB za lani znašal 57 milijonov evrov, samo v zadnjem četrtletju pa 35 milijonov evrov.