"S tem glasovanjem smo narodu sporočili, da država Washington svojim prebivalcem ne bo več preprečevala poroke z osebo, ki jo ljubijo,“ je navdušeno razložila guvernerka Christine Gregoire, demokratka, ki je že obljubila, da bo zakon podpisala. "Otrokom istospolnih partnerjem s podprtjem zakona povemo, da so njihove družine ravno tako enakopravne in pomembne kot druge družine v naši državi. S tem pa smo naredili tudi ogromen korak proti koncu dolge in pomembne poti diskriminacije, ki je temeljila na spolni orientaciji,“ je zaključila.

Zbranih že 120 tisoč podpisov za referendum

"Kot mnogo drugih istospolnih parov sva tudi s partnerjem Ericom hvaležna za varnost, ki nama jo bo dal ta zakon,“ je tik pred glasovanjem dejal demokrat Jamier Pedersen.

Nacionalna organizacija za poroko, ki je nasprotovala sprejetju zakona, je že napovedala vložitev zahteve za referendum. Skupina, ki po vseh Združenih državah Amerike vodi kampanjo za ohranitev tradicionalnega pojmovanja poroke, je že napovedala vložitev zahteve za referendum. Glede na to, da je skupina še pred samim glasovanjem zbrala potrebnih 120 tisoč podpisov za podporo referenduma, je zelo verjetno, da Washington novembra sočasno s predsedniškimi volitvami čaka tudi referendum o istospolnih porokah.

Na referendum že večkrat

V ZDA so istospolne poroke dovoljene v Massachusettsu, Vermontu, New Hampshiru, Connecticutu, Iowi, New Yorku in zveznem okrožju Columbia. V zvezni državi Maine so jih dovolili leta 2009, a so jih nato tako kot v Kaliforniji prepovedali na referendumu. Letos bodo imeli referendum o tem vprašanju tudi v zvezni državi Maryland.

"V vsaki od teh zveznih držav so vprašanje istospolnih porok podali na sodišče, ali jih je sprejelo zakonodajno telo ali pa so o njem razpravljali na referendumu,“ je pojasnila Thalia Zepatos, vodja skupine, ki se zavzema za istospolne poroke Freedom to Marry.