Prisluhi v napačnih rokah

Primer je povezan s prevzemno ponudbo zavarovalnega velikana Unipol, ki je blizu leve Demokratske stranke, za banko BNL iz leta 2005, da bi izrinili konkurenčno ponudbo španske banke BBVA. Preiskovalci so takrat prisluškovali pogovoru šefa Unipola Giovannija Consorteja in šefa banke BNL Piera Fassinija, v katerem sta se dogovarjala o prevzemu.

Berlusconi naj bi z objavo prisluhov, kar je bilo takrat še nezakonito, skušal vplivati na prihodnje volitve.

Berlusconi zanika, da bi sploh kdaj slišal omenjene prisluhe ali kadar koli komur koli naložil, da jih objavi. Prisluhi so po ugotovitvah tožilcev v roke Paola Berlusconija prišli na sestanku pri nekdanjem premierju v vili v Arcoru. Zaradi spornega prevzemnega poskusa so bili lani na zaporne in denarne kazni že obsojeni Consorte, nekdanji guverner Banke Italije Antonio Fazio in nekateri drugi vpleteni.

Nedavno odstopljeni premier Berlusconi se na milanskem sodišču trenutno zagovarja zaradi domnevnega podkupovanja britanskega odvetnika Davida Millsa. Berlusconi naj bi Millsu izročil okoli 400.000 evrov podkupnine, da bi pričal v njegovo korist na enem od sojenj v zvezi z njegovim medijskim imperijem. V drugem primeru se Berlusconi brani obtožb utaje davkov pri trgovanju s filmskimi in televizijskimi pravicami v Mediasetu.

Največ pozornosti pa je deležen primer Ruby, kjer Berlusconiju zaradi očitanih mu plačanih spolnih odnosov z mladoletno prostitutko in zlorabe položaja grozi skupaj kar 15 let zaporne kazni.

Čeprav sojenje v zadevi Ruby že poteka, bi se prihodnji teden utegnilo končati predčasno. Ustavno sodišče bo namreč odločalo, ali je milansko sodišče sploh pristojno soditi Berlusconiju. Njegovi poslanci so namreč prepričani, da bi sojenje moralo potekati na posebnem sodišču, saj naj bi Berlusconi očitana kazniva dejanja storil med opravljanjem funkcije. Zato so od ustavnega sodišča zahtevali presojo, v senatu pa so že izglasovali odločitev o ustanovitvi posebnega sodišča.

Ruby ni pozabljena

Afera Ruby je močno zaznamovala zadnji Berlusconijev vladni mandat. Medije so ob izbruhu afere o zabavah bunga bunga v njegovih vilah po Italiji dnevno polnili prepisi prisluhov med organizatorji zabav, v katerih je večkrat nastopal tudi Berlusconi.

Prav zaradi objavljanja teh prisluhov je Berlusconi skušal spremeniti zakonodajo in objavljanje prepisov ponovno opredeliti kot kaznivo dejanje. Ruby je poskrbela tudi za razkol med dolgoletnima političnima zaveznikoma, Berlusconijem in Gianfrancom Finijem, ki mu je zaradi škandala prekipelo in je s skupino svojih poslancev zapustil Ljudstvo svobode.