V mladih letih sem med mnogimi romani z užitkom prebiral romane angleškega pisatelja Oscarja Wilda, zraven pa tudi kaj o njegovem življenju in spolni usmerjenosti. Pravzaprav nisem dobro razumel, kaj naj bi bilo narobe, sem pač tako kot drugi mislil, da je neozdravljivo bolan. Neprijetno me je zdrznilo spoznanje, da je takšna "bolezen" praktično v vseh državah kazniva. Nisem in nisem mogel razumeti, kaj je narobe, saj kakšnih podrobnih pojasnil nisem mogel dobiti in imel sem občutek, da se takšnim temam vsi ne samo izogibajo, ampak da je neki družbeni tabu. Potem sem se spet zdrznil, ko sem prebral, da je s koncem 19. stoletja velika mecenka prekinila vsako sodelovanje s svetovno uveljavljenim skladateljem Čajkovskim, ko je izvedela, da je spolno drugače usmerjen, kar je bilo v carski Rusiji zelo nevarno in so takšne "bolnike" izganjali v Sibirijo, če se jim ni zgodilo še kaj hujšega.

Ne bom našteval počasnega medicinskega in družbenega razvoja na področju človeške seksualnosti in tudi istospolno usmerjenih. Tudi pri nas so popravili kazenski zakonik in upanje je bilo, da se bo postopno uveljavilo spoznanje, da takšni ljudje niso bolniki in da jim je treba priznati, da imajo pravico do življenja brez kazenskih ali drugačnih družbenih sankcij. Pa sem se spet zmotil. Iznenada smo dobili referendum, na katerem so moji sodržavljani potrdili, da samske ženske, ki so narobe spolno usmerjene, ne smejo postati matere z medicinsko pomočjo. Kot da bi se vrnili v čas Čajkovskega. Pravica do materinstva je bila manjši skupini žensk zakonsko onemogočena, in to z referendumom! Sramotno za Slovenijo je bilo že to, da je do takšnega referenduma sploh prišlo, saj so z njim poteptali mnoga določila iz mednarodnih pravnih aktov o človekovih pravicah, ki jih je podpisala tudi naša politična oblast. Ali se spomnite, kdo je zamudil rok za ustavno presojo? Vodstvo državnega zbora, na čelu katerega je bil eden lepših politikov! In da bi bila sramota še večja, so sramotnemu referendumu botrovali tudi kar številni člani najvišje znanstvene in umetnostne organizacije in seveda številne verske skupnosti.

Evropa je na tem segmentu človekovih pravic napravila velik in pomemben razvoj. Nemčija, po kateri se bi nekateri radi zgledovali celo v političnem življenju, spada v bolj urejene države tudi na področju spolnosti. Berlinski župan (3,4 milijona prebivalcev) in nemški minister za zunanje zadeve sta geja in za Nemce je to normalno. Ali si lahko predstavljamo, kakšen odziv bi bil pri nas, če bi se kakšen lep politik javno opredelil, da je gej? In še ni konca, spet smo pred novim sramotnim referendumom o družinskem zakoniku, ki samo poskuša (daleč od popolnosti) omogočiti zakonsko zaščito tudi drugačnim, marginalnim skupinam. In ta referendum, ki je referendum o človekovih pravicah, je dovolilo ustavno sodišče! In spet so na delu naprednjaki, tudi takšni s pokroviteljstvi verskih skupnosti, tudi nekih medicinskih in drugačnih ekspertov, ki so tik pred zdajci poskušali prepričati politične stranke, da bi pred referendumom sprejeli še bolj sramoten predlog kompromisnega družinskega zakonika, ki bi Slovenijo spet vrnil nazaj v sredino prejšnjega stoletja. Zakaj pišem to? V tiskanem mediju sem v petek, 3. februarja, zagledal fotografijo, na kateri stoji poleg predstavnika predlagatelja sramotnega "kompromisnega" popravka družinskega zakonika sam predsednik SAZU. Prepričan sem, da ga nisem zamenjal s kom drugim. Le zgrozil sem se in se vprašal: le kako razmišljajo naši vrhunski znanstveniki in kulturniki? Ali res nimajo občutkov za nekaj širšo človečnost in tudi evropskost? In spet bo rezultat referenduma odvisen od udeležbe, saj večina "normalnih ljudi" ne hodi na takšne procesije. Na žalost.

Kaj so že delali nacisti z marginalnimi skupinami ljudi, ki so imeli drugačno vero, drugačne običaje, drugačno seksualno usmerjenost in so bili kakor koli drugačni? Ali je to kaj drugače, kot je bilo pri nas za časa škofa Hrena, ki je požigal slovenske protestantske knjige, in za časa škofa Jegliča, ki je odkupoval Erotiko Ivana Cankarja, da se ne bi pohujševalo? Pa tudi še česa izpred nekaj let! Grozljivo!

Franci GerbecIg, Kremenica