Pri drugih vprašanjih poslancev odbora za notranjo politiko, kjer se je v torek predstavil kot bodoči minister, pa se je konkretnim odgovorom izmikal, češ da še ni minister in ne more povedati, kako bo ravnal.

Tako se je izognil vprašanju, ali bo zaradi načrtovanega vsesplošnega varčevanja tudi odpuščal ali zniževal plače zaposlenim na notranjem ministrstvu. Povedal je le, da "ima že skoraj vsak policist svojega inšpektorja", se pravi, da je v policiji preveč ljudi v pisarnah in premalo na terenu. Glede števila državnih sekretarjev se še niso odločili, ali bo imel enega ali dva. Bo pa eden zagotovo zadolžen za nadzor nad delom tožilcev. V ta namen bo ustanovil tudi direktorat za tožilstvo. Na torkovi predstavitvi je dejal, da morebitnega predloga, da se tožilstvo vrne pod pravosodno ministrstvo, ne bo podprl. Na kritike strokovnjakov pa je odgovoril, da strokovna javnost ni za nič odgovorna in da le brani svoje privilegije.

Enako tudi ne bo predlagal, da se v zakonu o tožilstvu zmanjšajo njegova ministrska pooblastila pri poseganju v delo tožilstev. Prevelikim pristojnostim ministra, ki jih je v zakon "pripeljal minister Zalar", je sicer nasprotoval, ko so v parlamentu zakon sprejemali, zdaj pa naj tako ostane, če je bilo sprejeto, je pojasnil. Večkrat je ponovil, da bodo tožilci pri njihovih odločitvah absolutno neodvisni in svobodni, bo pa kot notranji minister neizprosen, če bodo tožilci zavlačevali oziroma če bodo iz njihovih omar padali okostnjaki.

Nasploh je Gorenak v zvezi s tožilskim zakonom tudi v torek ponavljal svoja polemična stališča. Tako je na primer trdil, da je tožilski svet politično sestavljen, kar obžaluje. Ena od posledic tega pa naj bi bilo nedavno "nehigienično in nezakonito" imenovanje Harija Furlana za šefa posebnega tožilstva, s čemer so, tako Gorenak, iz političnih razlogov odstranili vodjo predhodnice tega tožilstva tožilko Žgajnarjevo. Po Gorenakovem mnenju bi se moral pravosodni minister Aleš Zalar ne glede na roke, zapisane v tožilskem zakonu, vzdržati kadrovanja in to prepustiti njemu.

Glede policije je Gorenak postregel s komentiranimi statističnimi podatki, kar je razočaralo opozicijske poslance. Iz tega dela njegovega nastopa je bilo razbrati, da kakšnih večjih reorganizacij ne bo uvajal. Ali bo predčasno zamenjal šefa policije Gorška? To naj ga vprašajo, ko bo imenovan, je odvrnil Gorenak in dodal, da ga ni tako preprosto razrešiti.

Gorenak je v celoti obnovil zgodbo o stavbi nacionalnega preiskovalnega urada - ta bo ostal, vendar bo doživel statusne spremembe - in napovedal selitev NPU v stavbo, posebej zgrajeno za potrebe policije, na Litostrojski, kjer zdaj, kot se je izrazil Gorenak, bivajo neki vremenarji.