Devet članic EU, med njimi Nemčija, Francija in Italija, se je v skupnem pismu zavzelo za čimprejšnjo uvedbo omenjenega davka, ki je po njihovem mnenju nujen za zagotovitev pravičnega prispevka finančnega sektorja pri kritju stroškov krize ter za boljšo ureditev finančnih trgov.

Med devetimi državami, ki pozivajo k "pospešitvi evropskega projekta davka na finančne transakcije", so poleg omenjenih še Avstrija, Belgija, Španija, Finska, Grčija in Portugalska, so v torek sporočili s francoskega ministrstva za gospodarstvo, finance in industrijo.

Pobudnici tega poziva sta Nemčija in Francija. Francoski minister za gospodarstvo, finance in industrijo Francois Baroin je ob tem poudaril, da ta pobuda "zelo močno kaže na to, da je osrčje območja evra odločeno iti naprej".

Slovenija se pobudi ni pridružila

Finančni minister Franc Križanič je novembra lani povedal, da je za Slovenijo davek smiselno uvesti na globalni ravni ali vsaj po celotni EU, zgolj uvedba davka v območju evra pa "ne bi bila najboljša rešitev".

Pobuda deveterice nakazuje možnost okrepljenega sodelovanja na tem področju, kot na primer na področju čezmejnih razvez ali evropskega patenta, ko soglasja prav tako ni bilo mogoče doseči. Evropskemu finančnemu davku sicer najbolj nasprotujeta Velika Britanija in Švedska.

Barnier je danes na vprašanje, ali se pri uvajanju evropskega davka na finančne transakcije obeta okrepljeno sodelovanje in ali bi takšno pobudo podprl, odgovoril, da bi bilo treba o smiselnosti davka prepričati vseh 27 članic unije in da ne želi ugibati o drugih scenarijih.

"Devet držav je bolje kot dve ali tri, a nimamo jih še 27," je dejal. Evropski davek na finančne transakcije je sicer po njegovih besedah "gospodarsko sprejemljiv, finančno produktiven, tehnično preprosto izvedljiv in politično pravičen".