Kandidata DL Senko Pličanič in Janez Šušteršič sta predlagana za vodenje ministrstva za pravosodje in javno upravo ter ministrstva za finance. Poleg Žerjava bo v kvoti SLS Franc Bogovič, ki kandidira za ministra za kmetijstvo in okolje, Aleš Hojs (NSi) pa je predlagan za ministra za obrambo. Tomaž Gantar (DeSUS) naj bi vodil ministrstvo za zdravje.

"To je ekipa, ki je sestavljena na podlagi koalicijskih usklajevanj, se pravi kompromisov, in je najboljša možna v realnih razmerah," je ocenil Janša. Poudaril je, da imajo vse stranke koalicije v tej ekipi realno težo, saj ima vsaka vsaj dve ministrski mesti, "kar pomeni, da imamo vsi realno odgovornost tako za uspehe te vlade kot obratno". Izpostavil je, da so v ekipi nekateri izkušeni kandidati, ki so že opravljali ministrske funkcije, to pa je pomembno, ker prav veliko časa za uvajanje glede na probleme, ki jih je treba začeti reševati takoj, ne bo. Pred ekipo, če bo potrjena, je namreč "zagotovo najtežja naloga po osamosvojitvi oziroma po izzivih, ki so bili pred prvo demokratično izvoljeno Demosovo vlado".

Ob tem ne pričakuje vložitve zahteve za ustavno presojo zakona o vladi, ki jo želi sprožiti Pozitivna Slovenija (PS). O tem, da bi podpise pod zahtevo prispevali tudi poslanci SD, sta se včeraj pogovarjala prvaka PS in socialnih demokratov Zoran Janković in Borut Pahor, a izjav po srečanju nista želela dati. "Če bo zahteva vložena, bo to nagajanje, saj Slovenija nima časa za to," je ocenil Janša in dodal, da so bila mnenja o razdelitvi vladnih resorjev vedno različna. Glede možnosti, da bi tožilstvo vrnili v ministrstvo za pravosodje, pa je dejal, da o tem naslednji teden zagotovo ne bodo razpravljali, sicer pa bi bilo treba za takšno rešitev znova spremeniti zakon o vladi.

Po napovedi predsednika državnega zbora Gregorja Viranta bodo ministrski kandidati na matičnih parlamentarnih odborih zaslišani v torek in četrtek, v petek pa naj bi bila sklicana seja državnega zbora. Če bodo poslanci na njej potrdili predlagano vlado, se bo ta po Janševi napovedi najprej lotila priprave in sprejema rebalansa proračuna ter priprave predloga novega socialnega sporazuma - ta delno že poteka - s katerim želijo v okviru socialnega dialoga začrtati pot Slovenije iz krize in se dogovoriti tudi o porazdelitvi bremen. Pri tem bo koalicija pripravila le okvir sporazuma in nato pozvala socialne partnerje, da ga kot enakopraven partner zapolnijo.

Na očitek, da so koalicijski poslanci v preteklih dneh zavrnili paket javnofinančnih zakonov, ki jih je kot nujne pripravila še vlada Boruta Pahorja, je prvak SDS odgovoril, da se sicer strinjajo, da je te zakone treba sprejeti, vendar ne po hitrem postopku in ne tako nedodelane. Sploh pa je za uveljavitev zlatega fiskalnega pravila omejitve zadolževanja najprej treba spremeniti ustavo in šele nato zakon. O višini omejitve se bo koalicija dogovorila čim prej.

Včeraj pa je Erjavec povedal, da so se koalicijski partnerji dogovorili tudi, da bodo predsedniki vladnih strank hkrati tudi podpredsedniki vlade. Izvzeta je le DL, saj je predsednik stranke Gregor Virant na čelu zakonodajne veje oblasti. S tem prevzemajo večjo odgovornost, vlada pa bo tako po Erjavčevem prepričanju vodena kolektivno. Janša je na to dejal le, da zakon o vladi predvideva možnost imenovanja podpredsednikov, bo pa to stvar naslednjih korakov. Prvak SDS včeraj tudi ni želel govoriti o imenih bodočih državnih sekretarjev, saj si bo te izbiral vsak minister sam. Z iskanjem državnih sekretarjev v svojem kabinetu pa se, kot pravi, še ne ukvarja.